29 Ocak 2016

Elie Saab'la Hindistan'a Yolculuk

YAZI: SUZY MENKES

Elie-Saab-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Elie Saab memleketi Lübnan'ın sedir ağaçlarını gerisinde bıraktı ve fethetmek için yeni bir ülke buldu: Hindistan. 

Tozlu zeminden, çiğ damlalarına benzeyen işlemelere sahip dantelli elbiselere kadar her detay; daha genç, rahat ve  nazik bir koleksiyon vadediyordu. 

Saab'ın günlük giyim tasarımlarını düşündüğümüzde aklımıza hemen otelde bir öğle yemeği için uygun olabilecek beyaz pantolon takımları veya havai kokteyl elbiseleri gelir ama bu sefer Britanya Hindistanı'ndan esinlenilmiş sportif kıyafetlerle karşı karşıyaydık.  Poturlar, sırt çantaları, düz çizmeler; ön sırada oturan müşterilerin giydikleri gösterişli aksesuarlardan çok farklıydı. Saab'ın koleksiyonda çoğunlukla düz çizme kullanmasının ne kadar akıllıca olduğunu ise tozlu podyuma çıkan topuklu ayakkabılardan birinin topuğu kırılınca anladık.  

Elie-Saab-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital   

Tasarımcının detaylı işlemelere sahip ünlü dantel elbiselerinde çok fazla değişiklik yoktu, ama genel olarak kol kısımları uzundu. Diğerleri ise Hint sarileri gibi tek omuzluydu, hatta yine Hindistan'dan esinlenilmiş şalvar kamize benzer bir parça da vardı. 

Elie-Saab-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Saab, defile notlarında ilham kaynağının, Britinya Hindistanı'nı günlüklerinde ve fotoğraflarında çok canlı bir şekilde yansıtmış İrlandalı aristokrat Lilah Winfield olduğunu belirtmiş. 1911'de Hindistan'da İngiliz kraliyet ailesinin imparatorluklarını ilan ettikleri Delhi Durbar töreninin hayali bir canlandırmasını yapan Saab, stil anlamında kendisine yeni bir zemin yaratmış.  

Ama koleksiyon yine de eski bir çağa ait kraliyet kostümleri gibi durmuyordu, bu da bir başarı. Saab, sanki Lübnan'dan Hindistan'a uzanan yeni bir İpek Yolu keşfetmiş gibi koleksiyonunu yepyeni bir bölgeye taşımış ve sonuç, mükemmel.    

Elie Saab İlkbahar/Yaz 2016 Haute Couture Koleksiyonu 

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: ELİE SAAB , SUZY MENKES