09 Mart 2016

Elie Saab: Ruhu Çingene

YAZI: SUZY MENKES

Elie-Saab-Gypsy-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Dantel bir bodysuit, şifon şortlar, vücuttan kayıp giden ipek kumaş.... Titiz terziliğiyle bilinen Elie Saab, bu koleksiyonla ruhundaki çingeneyi mi açığa çıkarıyor acaba?  

Tasarımcı, koleksiyonlarını bir süredir daha rahat hale getiriyordu. Bu senenin başlarındaki Hindistan'dan ilham alan haute couture koleksiyonu ise sanırım 2016-17 Sonbahar/Kış koleksiyonuna bir giriş niteliğindeydi. Hatta davetiyedeki puantiyeler bile, dantelin kralının bu sefer daha rahat ve gevşek bir koleksiyon sunacağının sinyallerini veriyordu.   

Elie-Saab-Gypsy-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Danimarkalı şarkıcı MØ'nun performansının ardından Saab'la sahne arkasında konuştuğumda, "Özgür bir koleksiyon yaratmak istedim," dedi.  

Dantelli kıyafetler siyah olsa da, farklı dokular ve yer yer açıkta kalan çıplak ten, renk paletinin koyuluğunu kırıyordu. Bu renk oyununa, mor süet diz üstü çizmeler ve yine aynı renkteki platform ayakkabılar da katılıyordu.  

Elie-Saab-Gypsy-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Ama asıl farkı yaratan, defilenin başında gördüğümüz zengin renklerdi. Bunlar, sevgilisini dağlara kadar tutkuyla takip eden operanın çingene kızı Carmen'in kıyafetleri olmalıydı! Önce, siyah dantelin üstüne eklenmiş kırmızı ve mavi çiçek desenlerine sahip bir elbise çıktı karşımıza, ardından gelen skinny siyah pantolon ve işlemeli matador ceketi defileyi hareketlendirdi, sonrasında podyuma çıkan uzun bir elbise ve üzerine giyilmiş deri ceket ise gün batımı kırmızısını ve bulut mavisini bir araya getiriyordu.  

Elie-Saab-Gypsy-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Elie Saab koleksiyonunun kalbi el işçiliğinde yatıyor. Ayrıca tül üstündeki puantiyeler ve dantel elbiseler de hayat dolu bir güzelliğe sahipti. Tasarımcı, tahayyülündeki Elie Saab kadınını kokteyl ve gece elbiselerinin ihtişamlı dünyasından çekip çıkarmış ve onun hayatının geri kalanını keşfetmeye koyulmuş. Bunu yaparak kendi vizyonunu ve moda evrenini de genişletmiş. Defilenin sonunda gördüğümüz siyah deriden danteller de sert bir ihtişama geçişin göstergesiydi.  

Elie Saab 2016-17 Sonbahar/Kış Koleksiyonu

 

 

ETİKETLER: ELİE SAAB , SUZY MENKES