20 Ağustos 2010

Duygu Akdeniz

İstanbul Fashion Week yaklaşırken tasarımcıların cephesinde fırtına öncesi sessizlik hakim. Herkes gecesini gündüzüne katmış bir şekilde son rötuşlarıyla uğraşıyor. Peki bu zorlu maratonda onlarla birlikte podyuma çıkan mankenler neler yapıyor. Podyumlarımızın belirgin ve net hatlara sahip yüzlerinden, İzmirli genç model Duygu Akdeniz ile İFW hazırlıklarını konuştuk.

 

İstanbul Fashion Week'te kaç defilede çıkacaksın?

10 defileye çıkıyorum.


İFW başlamadan geçirdiğin bir hazırlık aşaması oluyor mu?

Mesleğim gereği zaten sürekli spor yapıp cildime ve vücuduma dikkat etmek durumundayım. Fashion Week öncesinde kıyafet provaları ve 'fitting' koşturmacaları sırasında spor yapamasam da özellikle beslenmeme daha fazla özen gösteriyorum.

 

Formunu nasıl koruyorsun?

Uzun yıllar lisanslı jimnastik yaptım ve voleybol oynadım. Kas yapımı korumak adına zaten devamlı spor yapmak zorundayım. Haftanın üç günü ise mutlaka antrenman yapıyorum. Metabolizma hızımı artırmak için 40 dakika koşu bandında hızlı tempoda yürüyorum. Ardından karnımın yandığını hissedene kadar ortalama 75-100 kez yarım mekik çekiyorum ve 10 dakika masaj ağırlıklı hareketlerle sporumu tamamlıyorum. Evde de fırsat buldukça pilates lastiğimle vücut esnekleğimi artırıcı egzersizler yapıyorum.

 

İFW süresince nasıl besleniyorsun?

İFW döneminde bağışıklık sistemimizi korumamız çok önemli. Çünkü gerçekten çok yoğun tempoda defileden defile koşturuyoruz, o yüzden sabahları haşlanmış yumurta beyazı, tam buğday ekmeği, beyaz peynir, salatalık ve domatesten oluşan veya light süt, müsli, tarçın ve badem karışımı bir kahvaltı tercih ediyorum. Öğlen ve akşam yemekleri için de domates, yağı ve tuzu dengelenmiş kekik soslu makarna, ızgara tavuk veya bir kadeh beyaz şarap, peynir tabağı gibi hem yerken keyif aldığım hem de sağlıklı mönüler oluşturuyorum. Tabii benim gibi tatlı seven birinin arada küçük çikolata veya dondurma kaçamakları da oluyor.

 

İFW'de yoğun makyajlar sırasında cildini nasıl koruyorsun?

Cildimi iyi tanıyorum. Bu yüzden de bugüne kadar cilt problemi yaşamadım. Çok kuru bir cilt yapım olduğum için cildimi sürekli nemli tutmam ve yeterli su ihtiyacını ona sağlamam gerekiyor. Bu yüzden sürekli uyguladığım işlemleri Fashion Week süresince de uyguluyorum. Defilelerden sonra eve gittiğimde makyajımı nemlendiricili makyaj temizleme mendilleriyle silip pirinç özlü günlük peelingimi uyguluyorum. Ardından da su oranı yoğun göz ve yüz kremlerimi uyguladıktan sonra cildim pırıl pırıl oluyor. Sabah kalktığımda bir önceki günün yorgunluğunu cildimde hissedersem hemen ballı canlandırıcı yüz maskemi uyguluyorum. Bu arada son bir aydır kullandığım Q Enzyme Q10 takviyemi ve omega desteğimi bu süre içinde de kullanmaya devam ediyorum.

 

Gündelik yaşamda cildinle ilgili ne tarz bakımlar yaptırıyorsun?

Günlük bakımımı kendim yaptığım için maskelerimi de evde kendim hazırlıyorum. Dönem dönem Türk kahvesi telvesini yüzüme maske gibi uyguluyorum. Cildi inanılmaz canlandırıyor. Fazla emerse tehlikeli olabilir. Zaman zaman da cilde nemini geri veren tereyağı bal karışımı maskemi yapıyorum.

 

Podyum stresini üstünden atmak için neler yaparsın?

Çok iyi tasarımcıların ve firmaların defilelerine çıkıyoruz. Hepsinde ayrı bir heyecan oluyor tabii. Ama sanırım tüm modellerde olan bu defile öncesi genel heyecanını kuliste arkadaşlarla sonbet ederek ve gülerek atıyoruz.

 

Podyuma çıkarken uğur getirmesi için birşeyler yapar mısın?

Sadece dua ediyorum. "Haydi başlıyoruz. Ben bu işi çok seviyorum," diyerek podyuma çıkıyorum.

 

-Barış Çakmakçı

İlgili Başlıklar