15 Ekim 2018

Duyarlı ve Sürdürülebilir: Mango Committed

Model Saskia De Brauw, Mango'nun sürdürülebilir giysilerden oluşan dördüncü kapsül koleksiyonu Mango Committed'ın başrolünde. “Aiguas Tortas” adlı doğal parkta karelenen bu kampanyanın başrolündeki Saskia De Brauw ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiye göz atın.

mango

Mango’nun Committed Kampanyasının yüzüsünüz. Hangi sonbahar parçalarını daha çok seviyorsunuz?

Aslında tüm koleksiyou çok seviyorum. Sade şekilleri, güzel materyelleri, doğayla uyumlu renkleri. Tüm bunlar genellikle aradığım özellikler.

Kendi tarzınızı nasıl keşfettiniz ve nasıl tanımlarsınız?

İçinde rahat hissettiğim kıyafetler giymeyi seviyorum. Çok desen ve şekillerin olmadığı. Kıyafetlerim dışarıya çıkmak, bisikletime binmek, çocuklarımlara gezmek gibi aktiviteler yaparken beni rahat hissettirmeli. Ama aynı zamana kıyafetler sizi iyi ve güzel de hissettirmeli. Saf materyeller bunu yapabiliyor.

Bir model olarak öğrenmiş olduğunuz ve verebileceğiniz en iyi tavsiyeler neler?

Basic kıyafetler ve değişik tarzda ayakkabılara ihtiyacınız var. Ayakkabılar bir kıyafeti kesinlikte değiştirebiliyor.

Modellik dışında aynı zamanda oyunculuk da yapıyorsun. Sence bu iki sektörün birbirleriyle bağlantıları nedir? 

Tabii ki ikisinde de yaratıcılık var. Ama aynı zamanda hem sanat hem moda yaşadığımız dünyanın yansıması. Tabii ki bir tanesi daha hızlı değişkenlik gösteriyor diğeri ise daha yavaş.

mango committed

Yazılar yazıyorsun, fotoğraf çekiyorsun, sanat performansların var – estetik anlayışın nereden geliyor? Ve bunu bir şekilde öğrenebilir miyiz?

Bence estetik anlayışı bir insanda doğal olarak var olan bir şey. Çevrenizdeki dünyayı algılayış şekliniz. Bir bütün olmasa da parça parça sizi etkileyen şeyleri dışarı yansıtıyorsunuz. Çok kişisel bir oluşum aslında. Hayatınız, eviniz, kıyafetleriniz, yemek yapma şekliniz sizin kendi estetik anlayışınızı gösterir.

Sana ne ilham verir?

Yaptıkları işte tutkulu ve çok iyi olan insanlar bana ilham verir. En beklenmedik insanlar bana en çok ilham verenlerdir. Örneğin, marifetlerini çok ön plana çıkarmayan ama birden bire bu insanın neler yapabildiğini görmek. Galiba söylemeye çalıştığım şey mütevazı insanların bana ilham verdiği. Ayrıca bana iyilik de ilham verir. Geri dönüşü olmadan iyilik yapabilen insanlar örneğin. Hem kalbimde sıcaklık hissettiriyor hem de aynı şeyi yapmak istememi sağlıyor.  

Görsel sanatçı olarak da bir kariyerin var. Bize bundan da biraz bahsedebilir misin? Modaya olan bakışını etkiliyor mu?

Hayatımın bu döneminde modellik kariyerim sanatçı tarafımı besledi ve tam tersi de geçerli oldu. Son çalıştığım proje uzun ve yavaş bir yürüyüş ile ilgili çektiğimiz kısa bir film. Modellik kariyerim esnasında New York’a gerçekleştirdiğim seyahatlerle ilgili. Görsel kabiliyetimi modellik yaparken kullanıyorum. Kameranın önünde hareket ederken mesela. Kafamda büyük bir arşiv var. Sanat tarihi bilgilerimi çalışırken de kullanıyorum. Partnerim de fotoğrafçı. Bu yüzden sanat ve görsellik benim hayatımın bir parçası haline geldi.

Mango Committed kampanyasının yeni yüzüsün. Neden bu işi kabul ettin?

Sürdürebilirlik benim için çok önemli. Markaların bu konsepte yönelmeleri de çok güzel. Mango’nun bu koleksiyon için kullandığı materyallerin hepsi sürdürülebilir. Tencel veya geri dönüştürülmüş yün gibi. Koleksiyon çok güçlü ve tabii ki Mango çalışması çok çekici bir marka.  

ETİKETLER: MANGO