30 Mayıs 2012

Dünden bugüne: Rei Kawakubo

Amerikan Moda Tasarımcıları Derneği'nin her yıl verdiği Moda Ödülleri, Türkiye saatiyle 5 Haziran Salı sabaha karşı sahiplerini bulacak. Style.com'dan dijital olarak da yayınlanacak ödül töreni Lincoln Center'daki Alice Tully Salonu'nda sahiplerine teslim edilecek. Tommy Ton'un fotoğraflarıyla eşlik edeceği gecede Uluslararası Ödülü bu yıl sıradışı çizgisiyle bilinen Comme Des Garçons markasının kurucusu Rei Kawakubo'ya verilecek.

1973 yılından beri Tokyo kökenli Comme des Garçons Co. Ltd markasını yürüten Kawakubo, modayı sanatla birleştiren duruşu ve her sezon merak uyandıran koleksiyonlarıyla bu ödüle layık görüldü. İlk butiğini 1975'te Tokyo'da açan, ardından 1978'de erkekler için de üretmeye başlayan, 1982'de Paris'teki butiğini açan tasarımcı bugüne kadar dünyanın farklı ülkelerinde pek çok satış noktasına sahip.

Kawakubo, asimetrik, bitirilmemiş hissi uyandıran, kimi zaman ürkütücü boyutlarda, anti-trendsetter, duruşuyla Martin Margiela, Ann Demeulemeester, Helmut Lang ve Junya Watanabe gibi isimlerin de ilham aldığı bir isim. Koleksiyonlarının yanı sıra, vitrin düzeni, ambalaj, reklam ve mağazalarının da tasarımlarıyla yakından ilgilenen tasarımcı medya dünyasına olan uzaklığıyla da ilgi uyandırıyor.

Fransız Hazır Giyim Federasyonu üyesi olan Kawakubo, 2008 yılında H&M'in konuk tasarımcı koleksiyonuna da imza atmıştı.


Foto Galeri için tıklayın.

ETİKETLER: COMME DES GARÇONS , CFDA , REİ KAWAKUBO