04 Şubat 2015

Dolce & Gabbana'nın Erkek Couture Koleksiyonu Zirvede

YAZI: SUZY MENKES

 
Kadın dünyasının erkek modasına ihtiyatlı yaklaşımının bırakıldığını ve kendine güvenen erkeklerin modasının hüküm sürmeye başladığını görebilmek için daha fazla kanıta ihtiyaç var mı?
 
Fotoğraf: Dolce & Gabbana
 
Kadın Alta Moda defilesini, Domenico Dolce ve Stefano Gabbana tarafından hazırlanan ilk Alta Sartoria defilesi izledi. 
 
Milano'da arka arkaya gerçekleşen bu iki defile aslında aynı müşteri kitlesine odaklanmıştı: Küresel çapta süper zenginler. Erkeklere bir kez daha cüzdanlarını sonuna kadar açmak için fırsat verilmişti, bu sefer kendileri için. 
 
 
Stefano'nun defile başlamadan önce palazzo'da bana gösterdiği erkek kadife ceketlerinin üzerindeki harika süslemeler beni hem büyüledi hem de biraz kıskanmama sebep oldu.  
 
Fotoğraf: Dolce & Gabbana
 
Podyumda, erkek günlük kıyafetleri, kadın günlük kıyafetlerine nazaran daha süslemeli ve havalıydı: biraz parlak düğmelerden biraz da kürk yakalardan vardı, hatta kürk bir atkıda ermin kuyrukları görmek bile mümkündü. 
 
 
Beyaz? Evet, yere kadar uzanan pardösülerle dolaşan küresel çapta zengin kitle ve onlar gibi olanlar için bu yazın trend rengi beyaz olacak gibi gözüküyor. 
 
Ayakkabılara gelince, kadınlar nazikçe işlenmiş çoraplarla yetinmek zorunda kalırken, erkeklerin ayakkabıları, timsah derisinden brogue veya şu aralar satıldığını gördüğümüz yaldız işlemeli "evening slippers" gibi birçok farklı tarzla göz kamaştırıyordu. Potansiyel müşterilerin de bu tür ayakkabıları gün ortasında, hiç de utanç duymadan, giydiklerini görebilirdiniz. 
 
Fotoğraf: Dolce & Gabbana
 
Eğer bir erkek, brokar ceketinin kesimiyle fark yaratmak istiyorsa, Dolce & Gabbana'nın Alta Sartoria koleksiyonu, terzilik, kalite ve stil bağlamında bir erkek modasının gelebileceği en yüksek noktadaydı. 
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , DOLCE GABBANA