02 Mart 2016

Dolce & Gabbana'dan 'Frozen' ve Diğer Peri Masalları

YAZI: SUZY MENKES

Frozen-

Fotoğraf: Indigital 

Dolce & Gabbana defilesi, Instagram kullanıcıları için bir cennet gibiydi... Giriş salonuna bile Pamuk Prenses masalına gönderme yapılarak bir ayna konmuştu ve üzerinde "En güzeli kim?" yazıyordu.  

Podyumda da sarkan avizeler ve altın rengi bir fayton bulunuyordu.   

Stefano Gabbana ve Domenico Dolce'nin en önemli ilham kaynağı Külkedisi olmuş. Külkedisi'ni birçok farklı görünüme sokmuşlar. Bir Külkedisi parıltılı bir elbise ve çivili ayakkabılar giyerken öteki bugünün peri masallarındaki kadınların erkeklerle rekabet ettiklerini kanıtlamak istercesine kırmızı bir tören üniforması giymişti.  

Frozen-

Fotoğraf: Indigital 

Disney ve özellikle de çok izlenen "Frozen" filmi, prenses olmanın ne anlama geldiğini yorumlamaları için Dolce & Gabbana ikilisine ilham vermiş. Birinci ipucu: tasarımcının kedisinin resimleriyle dolu bir elbise giymelisiniz.  

Domenico, "İzleyicileri gülümsetmek ve bir mutluluk dünyası yaratmak istedik – elbette gerçek hayatın daha farklı olduğunun farkındayız ama bizim işimiz insanlara daha hafif bir şeyler sunmak," derken Stefano bir "Frozen" görünümü yaratmak istediklerini çünkü insanlara "güzel bir hayal sunmanın mümkün olduğunu" söyledi.  

Frozen-

Fotoğraf: Indigital 

Defile sadece Külkedisi ve Frozen'dan ilham alınmış kıyafetlerden ibaret değildi, aynı zamanda Alis Harikalar Diyarında'nın çılgın dünyasına ait elbiseler de vardı. En sonunda mankenler pespembe ve parıltılı elbiseleri içinde podyuma çıktıklarındaysa defile sanki çocuklar için yapılan bir tatil turuna dönüşüverdi. Ben şahsen güllerle kaplı o koca kabanı tercih ederek bir çiçek prensesi olurdum.   

Frozen-

Fotoğraf: Indigital 

Oscar ödüllerinin Los Angeles'ta gerçekleşeceği gün düzenlenen defiledeki çocuksu öğeleri bir kenara bırakırsak, Dolce & Gabbana'nın bugün modada eksik olan bir masumiyeti ve büyüyü yakaladıklarını görebiliriz.  

Bu koleksiyon en çok sevimli şeylere bayılan Japon müşteriler tarafından satın alınacaktır. Ama terzilikteki kaliteyi düşündüğümüzde, kıyafetler aslında birçok diğer kadının da düşlerini süsleyecek güzelliğe sahip. Domenico ve Stefano'ya o geceki Oscar'da bu elbiselerden herhangi birini görüp göremeyeceğimizi sordum, "Los Angeles çok uzak kalıyor," dediler. Ne! Sihirli faytonla kıyafetleri yetiştirebilirlerdi halbuki!  

Dolce & Gabbana 2016-17 Sonbahar/Kış Koleksiyonu

 

 

ETİKETLER: DOLCE & GABBANA , SUZY MENKES