24 Haziran 2016

Dolce & Gabbana Savaş Fotoğrafçısı Franco Pagetti'yle Napoli'den Bildiriyor

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Sicilya’dan Milano’ya, Roma’dan Floransa’ya, her sezon Dolce & Gabbana ile bir İtalya yolculuğuna çıkıyoruz. Dolce & Gabbana ilhamını köklerinden alan bir marka ve her fırsatta İtalyan olmanın gururunun altını çiziyor. Kabalık akşam yemeği sofraları, İspanyol ateşiyle yanıp tutuşan Sicilya kıyıları ve İtalyan modasının kalesi Milano’nın klasik şıklığı. Dolce & Gabbana’nın anlattığı moda hikayesinde, İtalya’nın geçmişten bugüne her anına tanıklık etmek mümkün.

Dolce & Gabbana’nın Sonbahar/Kış 2016 kampanyasında rotamızı Napoli’ye çeviriyoruz. Napoli, İtalya’nın en büyük üçüncü kenti olması sebebiyle Dolce & Gabbana’nın listesinde yer yer alması hiç şaşırtıcı değil. Bu kampanyanın asıl sürprizi savaş fotoğrafçısı Franco Pagetti tarafından çekilmesi.

Dolce & Gabbana Sonbahar/Kış 2016

Pagetti’ye teklif Domenico Dolce’den gelmiş. Bugüne kadar Irak, Afganistan, Libya ve Filistin gibi  savaş bölgelerinde fotoğraflar çeken Pagetti, Domenico Dolce’yle ilk telefon görüşmesinde bir yanlışlık olduğunu düşünmüş. Moda editörleri, makyaj sanatçıları ve asistanları olmadan tek başına, gördüğünü ve hissettiğini fotoğraflamak üzerine kurulu bir çalışma stilini benimseyen fotoğrafçı, aslında moda dünyasının renkli tablosundan çok başka bir dünyanın fotoğraflarını çekiyor. 

Dolce & Gabbana Sonbahar/Kış 2016

Napoli’nin sıcak insanları, eğlenceli teyzeleri ve sokağı seven çocuklarıyla Dolce & Gabbana’nın kalabalık İtalyan ailesine sadık kalınarak gerçekleştirilen kampanya çekimleri, Dolce ve Domenico’dan tam not almış. Franco Pagetti'ye göre, bir hikaye anlattığınız sürece, nerede ve nasıl olursa olsun fotoğrafçılık, fotoğrafçılıktır. Dolce & Gabbana'nın Napoli hikayesi de, Pagetti'nin düşüncelerini onaylar nitelikte. 

ETİKETLER: DOLCE & GABBANA , SONBAHAR/KIŞ 2016 , NAPOLİ , FRANCO PAGETTİ