11 Ocak 2019

Dior'un Birlikte Çalıştığı İlk Türk Kadın Sanatçı: Burçak Bingöl

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Dior Lady Art Burçak Bingöl

Fotoğraf: Ekin Özbiçer

Yüksek moda ve sanat nasıl bir araya gelmeli? Bu birlikteliği kadın dayanışması başlığı altında inşa etmek mümkün mü? Farklı kültürel referanslarla global ve çok yönlü bir moda kimliği inşa edilebilir mi? Maria Grazia Chiuri, Dior’un ilk kadın kreatif direktörü olarak, 2016 Temmuz ayında Fransız modaevinin başına geçtiğinden bu yana yaratıcılığını bu üç soruya geçerli cevaplar bulabilmek adına kullanıyor. “Yolun başındayken böyle sorular sormazdık. Moda çok eğlenceli ve renkli bir dünyaydı. Bu kadar önemli mesajlar taşıyabileceğinin farkında değildik.” Bahsettiği yıllar 90’ların başı. Yaklaşık 30 yıl sonra, bulunduğu noktadan gördüğü ve yön verdiği moda dünyası tamamıyla farklı. Dior’daki görevine “We Should All Be Feminists” (Hepimiz Feminist Olmalıyız) sloganıyla kadınlara ve dünyaya mesaj vererek başlaması da, bu fark yüzünden. Çünkü günümüzde modanın değişim ve dönüşüm gücü hiç olmadığı kadar etkili. Tıpkı Dior Lady Art projesindeki gibi sanatla yan yana geldiğinde.

Lady Dior çantasının hikayesini hatırlarsınız... 1995 yılında Lady Diana’nın bir Paris seyahatinde koluna takıp nasıl meşhur ettiğini. Neredeyse 24 yıldır yüksek modanın en çok tanınan çantalarından biri olan Lady Dior, Fransız modaevi ve Maria Grazia Chiuri için yalnızca popüler ve çok satan bir çanta modeli değil, bir sembol. Dior Lady Art projesinin ilham kaynağı. Dünyanın dört bir tarafında yaşayan sanatçıları modayla buluşturabilecek kadar da değerli. 

Dior Lady Art Burçak Bingöl

Fotoğraf: Ekin Özbiçer

Bu yıl üçüncü serisi başlayan projede 11 kadın sanatçı yer alıyor. Sıkı durun, aralarında Türk sanatçı Burçak Bingöl de var. Kendisi küçük yaşta hayatı sanatla anlamlandırmanın formülünü keşfetmiş. Daha ilkokuldayken Ankara’da müzik eğitimi alıyor, korolara katılıyor. Lisansını Güzel Sanatlar dalında yapıyor. Uzmanlık alanı ise seramik sanatı. 2000’de New York’a yerleşiyor. Amerika’da geçirdiği yılları bir keşif süreci olarak tanımlıyor. Yeni bir kültürle tanışıp, o kültürü anlamaya çalışmanın genç bir sanatçı için çok kıymetli bir deneyim olduğundan bahsediyor. “Algılarınızı açıyor. Başkalarına dair yeni bilgiler öğrenirken, kendinizi de baştan keşfediyorsunuz.”

Tam 10 yıl sonra bir proje için İstanbul’a geliyor ve geliş o geliş. Bir daha İstanbul'dan ayrılmıyor. Ankara’nın sanatçı kimliğinin oluşumunda temel bir yeri olduğunu söylüyor, fakat bu kimlik New York ve İstanbul ile törpülenmiş. Bu üç şehrin sentezi ve kültürlerin bağlayıcı gücü... Tüm bu nitelikler Maria Grazia Chiuri'nin de dikkatini çekmiş ki, bugün Dior Lady Art projesinin kadrosunda. Peki, bu çalışma nasıl gerçekleşti? Dior ile yan yana gelmekten dolayı ne hissediyor? Biz soruyoruz, Burçak Bingöl cevaplıyor. 

  

 

ETİKETLER: BURÇAK BİNGÖL , DİOR , DİOR LADY ART , MARİA GRAZİA CHİURİ , LADY DİOR , ÇANTA