14 Mayıs 2017

Dior: Kaliforniya'nın Kanyonlarında Vahşi Bir Güzel

YAZI: SUZY MENKES

17-05/13/newdior.jpg

The Dior Cruise 2018 finali: Şov, Los Angeles’ın hemen dışındaki Upper Virgenes çöl kanyonunda gerçekleşti. Fotoğraf: Eric Staudenmaier

Kaliforniya ufuk çizgisinde dört dev küre, bir alev topu gibi batan güneş, doğan ay, ve “Dior Sauvage” yazılı iki sıcak hava balonu.

Bir kanyon tepesinde, tozlu çadırların içinde yastıklara oturtulan konuklar arasında kürklere sarılı bir Rihanna’nın da bulunduğu Dior 2018 Cruise koleksiyonununda kesinlikle yabani elementler vardı.

Midi boy kır etekleri ve rahip şapkalarıyla podyumda yürüyen modeller, Dior’un ışıltılı Los Angeles mağazasının bulunduğu Rodeo Drive’dan ziyade Vahşi Batı’yı anımsattı. Ancak tasarımcı Maria Grazia Chiuri, medeniyetin doğuşuna kadar giden bir esini göz önüne serdi: Fransa’nın güneybatısındaki Lascaux mağaralarındaki tarih öncesi duvar resimleri.

17-05/13/newdior1.jpg

Söz konusu çizimleri hasır, jakar, örme ve ipek üzerinde kullanan Maria Grazia, esin kaynağını “Christian Dior bu ilkel çizimlerin keşfiyle büyülenmişti ve grafikleri 1951’deki bir koleksiyonunda kullandı,” sözleriyle açıkladı.

 

17-05/13/newdior2.jpgMaria Grazia, Dior Cruise 2018 şovunun ilhamını Lascaux mağara resimlerinden alıyor.

Ancak tasarımcının esin kaynakları Taş Devri ile sınırlı değildi. Sanatçı Georgia O’Keefe’in New Mexico’nun kumlu doğasına duyusal yaklaşımı da koleksiyondaki bazı parçaların kadim kalıplarındaki özel dikim, erkeksi ve sade yorumlarla kendini gösterdi.

17-05/13/newdiorjoker.jpgDior cruise koleksiyonu, Maria Grazia’nın San Francisco’da tanıştığı bir şamanik şifacıdan da esintiler taşıyor. 

Sonuç, zaman zaman kendini tekrarlasa da güçlü, kadınsı, dokusu ve kumaşları zengin bir koleksiyon. Dior’daki ilk giyime hazır koleksiyonunda tümüyle mavinin tonlarından oluşan, militer kalıplarla karşılaştırıldığında Maria Grazia’nın bu koleksiyonu daha derinlikli ve köklü denebilir.

 

Dior Cruise by Maria Grazia Chiuri in Canyon country north of LA

A post shared by Suzy Menkes (@suzymenkesvogue) on

Kısa ve uzun etekler, daha modern bir tarz ve taze bir hafiflikle yorumlanmış ünlü “Bar” ceketin çeşitlilik kattığı kıyafetlerde bir ilham kaynağı daha vardı. San Francisco’daki şaman bir şifacı Maria Grazia’nın tasarımlarına feminizim katma arzusuna esin vermiş ve tüm bu fikirler, bir şekilde Christian Dior’un tarot tutkusunun yorumları olarak kıyafetlerde hayat bulmuş.

17-05/13/newdior3-1494695743.jpgDikkatli bakıldığında tasarımcının Fransa’nın güneybatısındaki Lascaux mağaralarının tarih öncesi resimlerinden aldığı ilhamı görmek mümkün.

Maria Grazia’nın önceki koleksiyonundaki “We Should All Be Feminists” baskılı tişörtlerdeki cümlenin sahibi Nijeryalı yazar Chimamanda Ngozi Adichie de cruise koleksiyonun 700 kişilik seyircisi arasındaydı.

17-05/13/newdior4-1494695802.jpg
Demi Moore ve “We Should All Be Feminists” cümlesinin sahibi Nijeryalı yazar Chimamanda Ngozi Adichie

Zamanımızın tüm tasarımcıları gibi Maria Grazia da korkutucu bir hızda tüketilen koleksiyonlar için durmaksızın hikaye yaratmak zorunda. Tasarımcı, Dior’un 1956 tarihli “Christian Dior et Moi” kitabını okumanın, ilk gününden beri San Francisco, New York, hatta Avustralya’da satış yapan markasının genetik kodlarını ve olağanüstü küresel erişiminin farkında olan “basit bir adam”ı anlama konusunda kendisine çok yardımcı olduğunu söyledi. Ancak Dior’un kadınlardan “bir çiçek gibi” söz ettiği kısımların farklı bakış açılarına ihtiyacı olduğunu da belirtmeden geçmedi.


17-05/13/newdior5.jpg
The Dior Cruise 2018 finali: Şov, Los Angeles’ın hemen dışındaki Upper Virgenes çöl kanyonunda gerçekleşti. Fotoğraf: Eric Staudenmaier

 

Rengarenk salınan etekler, arada sırada ortaya çıkan kırpılmış pantolonlar, muhteşem dekorasyon, ve ceketlerden pantolon askılarına uzanan yelpazedeki her parça, kadınların ruhunu (veya dolaplarını) değiştiriyor.

17-05/13/newdior6.jpg

Rihanna ve Charlize Theron

Chimamanda koleksiyonla ilgili “Sevdim çünkü eteklerin fazla uzun olmaması ve rahatlığı benim için önemli,” derken, üç hafta sonra Dior gelinliğiyle evlenecek olan Miranda Kerr de kıyafetlerin orijinalliği ve giyilebilirliğinden memnundu.


17-05/13/newdior7.jpg

R'n'B yıldızı Banks ve Jamie King

“Gone with the Wind” filminin çekildiği yeri mesken edinen şov, moda odaklı bir Coachella festivalini andırıyordu. Doğanın koynunda, aynı kafadaki insanların bir araya geldiği bir toplantı. Müziğin enerjik Solange Knowles’a emanet edildiği şovun detayları, renkleri ve dekorasyonu Maria Grazia’nın Valentino için imza attığı işlere daha yakın.

Yine de koleksiyon iki hedefini de tutturmuş, kadınlara saygı ve Dior mağazalarını doldurmaya yetecek çekicilikte parçalar. İki Dior mağazasının bulunduğu Rodeo Drive’a göz attığımda büyük butik, gümüş ışıltılar arasında yeşil bitkiler, ayakkabı ve çantalar için ahşap dayanaklarla donatılmıştı. Tüm bunlar, mağazalardaki ayna sayısını azaltan ve genel havayı daha sıcak, arkadaş canlısı ve doğa dostu hale getirmek isteyen yeni tasarımcının dokunuşları.

 

Sidney Toledano of Dior surveying the new Bar jacket in Rodeo Drive store

A post shared by Suzy Menkes (@suzymenkesvogue) on


Şov için Los Angeles’ta bulunan Dior CEO’su Sidney Toledano, şimdiden Sonbahar/Kış 2017 koleksiyonunun satıldığı Dior’un pop-up mağazasını mutlaka görmemi tavsiye etti.

Günümüzdeki talep hızına yetişmek için tasarımcıların üretmek zorunda oldukları kıyafet miktarı, onları -önceden olduğu gibi- markaların temel ve tanıdık görünümlerinin çeşitlemelerini sunmak yerine değişimin yalnızca iyi değil aynı zamanda zorunlu olduğu bir anlayışla üretim yapmaya yönlendiriyor.

17-05/13/newdior8.jpg
Dior Cruise 2018 şovunun dekorasyonu Fotoğraf: Eric Staudenmaie 

Artık LMVH’nin sahibi olduğu markaların farklı parçaları yüksek bir hızda üretmeleri için bir sebep daha var. LVMH’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Bernard Arnault ve dijital farkındalığa sahip oğlu Alexandre, adını Rue de Sèvres üzerindeki Le Bon Marché, Left Bank Paris mağazasından alan 24 Sèvres’nin açılışının haberini şov sonrasında verdi.


Oğlunu işaret ederek “Bu onun projesi.” diyen Arnault, projenin Haziran’da başlayacağını belirtti.

Haziran’da Dior Haute Couture hazırlıklarıyla meşgul Maria Grazia, hemen ardından giyime hazır İlkbahar/Yaz 2018 koleksiyonu üzerinde çalışmaya başlayacak. Tasarımcı bu zorlu görevin altından kalkmaya hazır görünüyor.

 

MariaGrazia's jewellery! Don't you LOVE IT?!?!

A post shared by Suzy Menkes (@suzymenkesvogue) on


“İşçilik, kalite ve insani bir dokunuş öncelikli unsurlar,” diyen Maria Grazia yaklaşımını, “İnsanlığın kodunu anlamaya ve işime yansıtmaya çalışırken bakış açımı korumaya özen gösteriyorum. Bugünlerde kadın olmanın ne anlama geldiğine odaklanmam gerek. Kendimizi tanımlamak istiyoruz. Bunu gerçekleştirirken tasarımlarımın yeni nesille diyalog içerisinde olmasını istiyorum.” sözleriyle anlattı.

 

Dior Sauvage: last rays of the setting sun #diorsauvage #diorcruise #LA

A post shared by Suzy Menkes (@suzymenkesvogue) on

 

Çeviren: Su Sonia Herring

ETİKETLER: DİOR , CHRİSTİAN DİOR , MARİA GRAZİA CHİURİ , LOS ANGELES