28 Eylül 2017

Dior Bize Ne Anlatmak İstiyor?

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

dior
Dior 2018 İlkbahar/Yaz Fotoğraf: Indigital.tv

Geçen sezon moda dünyasında "We Should All Be Feminists" sloganlı tişörtle fırtına gibi esen Dior’un ilk kadın kreatif direktörü Maria Grazia Chiuri, 2018 İlkbahar/Yaz sezonunda da kadınların güçlendirilmesine yönelik verdiği mesajlara devam ediyor.

"Why Have There Been No Great Women Artists?’’ sloganlı bir tişörtle açılan defilede, bu cesur soru karşısında kafası karışanlar olmadı değil. Blogger Bryan Boy, Instagram postunda bu soruya "Sanırım Frida Kahlo ya bir erkekti ya da harika değildi..." diye cevap verdi.

Ancak söz konusu soru, aslında feminist sanat tarihi konusunu araştıran Linda Nochlin'in yazdığı 1971 tarihli bir makalenin başlığıydı. Makale, sanatta başarıyı elde etmek için zor zaman geçiren kadın tarihini araştırıyor ve hala ağırlıklı olarak erkekler tarafından kontrol edilen endüstriyi anlatıyordu. Dior'un 70 yıllık tarihinin ilk kadın kreatif direktörü olan Chiuri’yi düşünürsek; bu farkındalığı yaratma isteği daha mantıklı hale geliyor diyebiliriz. 

dior

Dior 2017 İlkbahar/Yaz, Fotoğraf: Indigital.tv

Konukların koltuklarına "Sanatta, tarihte ve modada geleneksel erkek söylemlerini değiştiren bu özel ve farklı kadın sanatçılara dikkat çekilmesi gerekiyor.’’ diye not bırakan Chiuri, 2018 baharında Nochlin'in feminist teorisinden esinlendiğini belirtti.

Defileden bir gün önce Dior, Instagram hesabından Chiuri'nin koleksiyonunda sanat ve modayı bir araya getiren sahne arkası görüntülerin ilham kaynağını paylaştı. Chiuri’ye videoda "Eril sanata karşı dişil sanat var mı?'' diye soruluyor. Bunun karşılığında Chiuri: ''Hayır, pek sanmıyorum. Birçok alanda kadın sanatçılar var. Bunların az sayıda olması kesinlikle yetenekleri ve kapasiteleri ile ilgili değil. Her hikaye kişiye özgüdür, o kişinin cinsiyetine özgü değil. Her kadının söyleyeceği bir şey var." şeklinde cevap veriyor.

 

A post shared by Dior Official (@dior) on

Geçen sezon "We Should All Be Feminists" t-shirt gelirlerin bir kısmını Rihanna'nın Clara Lionel Vakfı'na bağışlayan Dior, bu seneki "Why Have There Been No Great Women Artists?’’ sloganıyla da geçen seneki hayırsever geleneğini sürdürecek gibi görünüyor.

ETİKETLER: CHRİSTİAN DİOR , PARİS FASHİON WEEK