23 Haziran 2018

Dilara Fındıkoğlu'nun Aşkı Özgürleştiren Kreasyonu

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

dilara findikoglu

Fotoğraf: @dilarafindikoglu

Moda dünyasının isyankar kızı Dilara Fındıkoğlu, devrim niteliğindeki düğün kreasyonuyla aşkı sınırları olmadan kutluyor. Bu hafta yeni koleksiyonunu Instagram’da duyuran Fındıkoğlu, kendi ütopyasındaki özgür aşkı tasarımlarıyla anlatıyor.

dilara findikoglu

Fotoğraf: @dilarafindikoglu

Aşkın sonsuz biçimi olduğuna inanan Dilara Fındıkoğlu, cinsiyet rollerine meydan okuyan koleksiyonuyla geleneksel tanımların dışına çıkıyor. Damatlar gelinlik ya da gelinler damatlık giyemez mi? Geleneksel düğün endüstrisi bu tip istekleri görmezden gelirken, Fındıkoğlu son koleksiyonuyla herkese istediğini veriyor. Kırmızı, siyah ve pembe gibi alışılmışın dışında yoğun renklerin başrolde olduğu koleksiyonunda, gelinlikler ve damatlıklar bireyselliğe vurgu yapan özgün kimlikleriyle dikkat çekiyor.

İngiliz aktivist/model Saffiyah Khan da Dilara Fındıkoğlu’nun fantastik gelinleri arasında. Khan siyah bir gelinlikle tek başına poz vererek, ''Aşk yalnızca iki kişiyle alakalı değil, ayrıca insanın kendisi sevmesiyle alakalıdır.'' mesajını veriyor.

dilara findikoglu

Fotoğraf: @dilarafindikoglu

Vogue Türkiye Haziran ayı yıldızı, kendi tasarım manifestosundaki gotik stil kodlarını düğün koleksiyonunda karanlık bir şekilde romantikleştiriyor. ''Aşkın için ölür müsün? Aşkın cinsiyeti, ırkı ve sınırları yoktur.’’ mottosuyla yola çıkan Dilara Fındıkoğlu, koleksiyonunu aşklarını kaybeden, aşkı hiç yaşamayan, evliliğe zorlanan ya da toplumun geleneklerini takip etmemeyi seçip, önce kendini sevmeyi seçen tüm kadınlara ithaf ediyor. 

dilara findikoglu

Fotoğraf: @dilarafindikoglu

Aşkın, toplum ve hukuk tarafından dayatılan etiketlere bağlı kalmadan özgür bir şekilde yaşanıldığı bir ütopya hayal eden Fındıkoğlu, yalnızca kadınlar için değil erkekler için de tasarlıyor.

Aşkı ifade etmenin sonsuz şekli olduğunu vurgulayan manevi tasarımlarıyla Dilara Fındıkoğlu, aşkı ve bu çerçevede gelenekleri yeniden düşünmenimizi sağlarken, isyankar düğün koleksiyonuyla bizi kısıtlayan toplum normlarına elveda ediyor.

Karşınızda: Dilara Fındıkoğlu

ETİKETLER: DİLARA FİNDİKOGLU , VOGUE TÜRKİYE HAZİRAN 2018 , DÜĞÜN , GELİNLİK