17 Haziran 2017

Dikkat! Orijinali Sahtesinin Aynısı

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Eğer sahte bir Louis Vuitton çantanız varsa, ve önümüzdeki günlerde bu çantayla Paris’e gitmeyi düşünüyorsanız, uyaralım. Yakalandığınız takdirde sadece yüksek para cezasına değil, hapis cezasına bile çarptırılabilirsiniz. Neredeyse kültürel bir mirasa dönüşen yüksek moda markaları, Fransa gibi ülkelerde özel yasalarla korunuyor. Özellikle Avrupa ülkelerinin bu konuda sıkı bir denetim politikası yürüttüğünü söyleyebiliriz.

Gucci Çakma       Fotoğraf: @pinterest, 80'lerin ortasında New York'un sokak kültürünü şekillendiren sahte Gucci tişörtler.

Dolce & Gabbana’nın 'Dolce & Bannana’ya dönüştüğü, Gucci’nin 'Cuggi' diye yazıldığı, Prada'nın 'Paradi' olarak okunduğu imitasyon dünyası bugün yüksek modaya yön mü veriyor? Tartışma konusu. İmitasyona hukuk aracılığıyla kısa vadede kalıcı bir çözüm bulunamayacağını anlayan kreatif direktörler, oyunun kurallarını değiştirip taklitlerinden beslenmeye başladı. Yanlış anlamadınız. 

"Lüks, artık fiyattan ibaret değil, duygudan ve deneyimden ibaret." - Demna Gvasalia

VetemensFotoğraf: Vetements

Bu trendi başlatan isimler Alessandro Michele ve Demna Gvasalia. 2016’nın Ekim ayında Vetements için 'The Original Fake' isimli bir koleksiyon hazırlayan Gvasalia, markanın en popüler tasarımlarını 'olmamış' halleriyle Seul'de gerçekleşen bir garaj satışında modaseverlerle buluşturdu. Tamamlanmamış ceketler, ters yüz olmuş denim pantolonlar ve dahası, eskitilmiş ve adeta çakma bir görünümle, daha makul bir fiyatla satışa sunuldu. 

Güncel olmanın önemini vurgulayan Gvasalia, kendi yarattığı çakma tasarımların bile bu kadar çok ilgi görmesini dürüstlüğe bağlıyor ve ekliyor "Lüks, artık fiyattan ibaret değil , duygudan ve deneyimden ibaret."

Gucci Çakma

Fotoğraf: Indigital

Alessandro Michele de imitasyon kültürüne, yaratıcı sanatla cevap veren kreatif direktörlerden. Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonu için grafiti sanatçısı Trouble Andrew ile güçlerini nasıl birleştirdiklerini hatırlayın. Bu işbirliğinden ortaya çıkan sonuç, hem yüksek modanın mizah algısını olumlu yönde değiştirdi, hem de çakma tasarımların cazibesini alt üst etti. Bunu da, sandığınız gibi büyük, yasal ve resmi adımlarla değil, sade ve sadece üzerinde 'REAL' yazan bir tote bag'le başardı. 80'lerden bu yana, imitasyon ile mücadele eden Gucci, ilk kez Michele'nin kreatif çözümleri ile çakma olanı orijinalleştirebilme yetisini kazandı. 

                          Gucci                             Fotoğraf: @gucci

Ciddi ve kapsamlı bir replika araştırması yapan Michele'nin yeni ilham noktalarından biri de, 80'lerin ortasında, New York'un sokak kültürünü etkisi altına alan Çin ve Koreli tekstilci furyasının ürettiği çakma Gucci logolu tişörtler oldu. Geçtiğimiz sezondan bu yana sokak stilini yönlendiren Gucci logolu ikonik tişörtler Resort 2017'de tasarımlarında yine mevcut ve öyle ki çakmasının aynısı! İmitasyona duyulan bu yeni hayranlıkla, Gucci'nin i'si bile y harfine evrildi. Bakınız: GUCCY.

Gucci ÇakmaFotoğraf: Indigital

Dijital dünyanın her şeyi mümkün kılması da, zamana ayak uydurabilen kreatif direktörlerin vizyonlarını genişletmelerinde önemli bir faktör. Özellikle, Ava Nirui gibi sınırsız ve hayalleriyle uçabilen dinamik gençlerin yarattıkları ütopya, yüksek modanın muhafazakar duvarlarını içten yıkmaya başladığını gösteriyor. @avanope isimli Instagram hesabıyla geniş kitlelere ulaşan Ava Nirui, Gucci ve Champion'ı yan yana getiren kazaklar, tişörtler ve elbiseler tasarlıyor çünkü yeni dünyada imkansız diye bir şey yok. Honda logosunu Chanel'in üzerinde gördüğünüz bir düzende, imkansızlığın esamesi okunabilir mi?

avanope     Fotoğraf: @avanope

Fazlasıyla klişeleşmiş bir tabir belki ama taklitler her zaman aslını yaşatır! Peki, bundan sonra aslı, taklitlerini yaşatabilecek mi? İşte tüm mesele bu. 

ETİKETLER: GUCCİ , VETEMENTS , ÇAKMA , İMİTASYON , ORJİNAL , VOGUEİNSTAGRAM