15 Eylül 2015

Dikkat! Hipster Bölgesi

YAZI: SUZY MENKES

15-09/15/alexander-wang-fashion-week.jpg

Fotoğraf: Indigital

Modayla ilgili endişelerim var. Sizce yıpranmış kotlara, çivili kıyafetlere, geniş gömleklere, asker şapkalarına, file yeleklere, haki renklere, ve üzerinden ayakkabı bağcıkları dökülen pantolonlara gerçekten de bu kadar talep var mı? Bunları giymek isteyen yeterince asi müzik yıldızı var mı ortalıkta?  

Belli ki var ve Alexander Wang bu hipster bölgesini koleksiyonuyla ele geçirdi. Hiç şüphesiz ki defilede Wang'in, akıllı telefonlarının ışığında ön sıradaki yerlerine doğru ilerleyen bir ordu kadar ünlü müzisyen arkadaşı vardı. Defilede sadece müzik parçaları çalınmadı, sonlara doğru karıncalı televizyon görüntüleri eşliğinde çeşitli sesler ve görüntülerin yer aldığı bir video da gösterildi.  

Defileye enerjik bir neşe hakimdi, özellikle de uzun saçlı, podyuma zıplayarak çıkan Wang'in kendisinde. Mankenler defileye çıkarmış gibi değil de sanki bir müzik festivaline gidiyormuş gibiydiler; renkli deri ceketler,  iki katmanlı yırtık kot şortlar, çivili sandaletler eşlik ediyordu bu havaya. Aynı zamanda, yanlardan bölünmüş uzun elbiseler de gördük ki Alexander Wang  koleksiyonunda ilk kez böyle elbiselere yer veriyordu. Yatay çizgilerde aşırıya kaçılmıştı. Sweatshirt'lerde fena durmayan bu çizgiler, pantolonlarda ağır bir görüntüye sebep oluyordu.  

15-09/15/alexander-wang-suzy-menkes.jpg

Fotoğraf: Indigital

Bu alışılmadık  günlük kıyafetlerde hiçbir sorun yoktu aslında. Asıl sorun, defilede yeni bir şeyin olmayışı, Wang'in daha önceki koleksiyonlarından daha farklı bir şey sunamayışıydı.  

Galiba ben Wang'in Balenciaga'dan ayrılışının ona yeni bir enerji veya büyük bir değişiklik getireceğini ummuştum. Ama Wang, her zamanki Wang olmanın dışına çıkamadı.  

Bir tasarımcı için, tekrarcı olmakla bir şeyi imza haline getirmek arasında çok ince bir çizgi vardır. Galiba Wang, ön kısmı bağcıklı ve dantelli pantolonları imza haline getirmeye çalışıyor. Evet, bazen tasarımcıların koleksiyonlarını sade tutmaları da güzel bir şey. 

15-09/15/suzy-menkes-alexander-wang-fashion.jpg

Fotoğraf: Indigital

Ama, biz bu fikirleri daha önce o kadar çok gördük ki! Hatta, aynı seyirci kitlesini Ricardo Tisci'nin Givenchy defilesinde de gördüm, ve Ricardo Tisci, birkaç gün önceki koleksiyonuyla çıtasını yükseltti. Fakat Wang bunu başaramadı. 

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

Alexander Wang 2016 İlkbahar/Yaz defilesi

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , ALEXANDER WANG