04 Mart 2010

Didem Soydan

Genç, çekici ve alışılmışın dışında... Didem Soydan yeni nesilde yıldızı parlayan başarılı modellerimizden.

 

İstanbul Fashion Week 2010'un yüzüydün. Nasıl gelişti bu süreç?

Evet, geçtiğimiz sene ilk defa düzenlenen İstanbul Fashion Days'in de yüzlerinden biriydim. Orada Tuğçe Kazaz, Ece Sükan, Azra Akın ve Özge Ulusoy ile birlikteydik. Aralarındaki en yeni yüzlerden biriydim ve onların ardından gelen yeni jenerasyon model prototipini temsil ediyordum. Bu da benim İFW 2010'un yüzü olmamı sağladı diye düşünüyorum. Seneye de başka bir yüz olur sanırım. Çünkü moda değişimin temsili. Bu yüzden her sene aynı yüzü görmek doğru olmaz.

Bu sene İFW'te toplam kaç defileye çıktın?

Toplam 10. Zaten günde üç defileden fazlasına saç ve makyaj zamanlaması olarak da yetişmek imkansız.

İFW'te senin için en unutulmaz an hangisiydi?

Hakan Yıldırım defilesi... Kendimi inanılmaz güzel ve görkemli hissettim. Ayrıca giydiğim elbise, yürümesi en zor elbiselerden biriydi. Sırtımda kendi boyuma yakın dev bir gül taşıyordum. Bu elbise ile podyumun sınırlarını zorlamak bende adrenalin yarattı. Ciddiyim! Çıkmadan önce Hakan'ın bana “Aman düşme,” diye uyarısı da heyecanımı bir kat daha artırdı. Gerçekten en unutulmaz defilemdi.

Bu kadar yoğun saç ve makyaj trafiğinde nasıl bir bakım uyguluyorsun?

Sadece bitkisel yağlardan oluşan üçlü bir bakım uyguluyorum. Makyaj temizliği için A, E, F vitaminleri içeren bir makyaj temizleyicim var. Göz çevresi kırışıklığını önleyici ve toparlayıcı bir bakım. Ardından gül, portakal yağı ve yeşil çay ekstraktı içeren nemlendirici bir losyon kullanıyorum. Eğer sık aralıklarla çekimlerim olmuşsa rozmarin ve üzüm cekirdeği yağı içeren bir de yüz kremim var.

Yerli ya da yabancı beğendiğin modeller kimler?

Her defilede kendilerinden birşeyler öğrendiğim Ece (Sükan), Ahu (Yağtu), Tuğçe (Kazaz) ve Sema'yı (Şimşek Hakkı) sayabilirim. Sasha Pivarova, Anja Rubik ve Natalia Vodianova da ilk aklıma gelen yabancılar. Ama saymakla bitmez tabii.

Kamera önünde çalışman olacak mı?

Kamera önünde ilk profesyonel çalışmam Demir Demirkan'ın Aşktan Öte adlı parçasının klibi oldu. Fotoğraf çekimlerinden çok farklı bir tecrübe olmadı çünkü yönetmenliğini Burak Ertaş yaptı. Benim modellik kariyerimde de kendisinin önemli desteği vardır. Bu yüzden çok rahattım.

Günlük hayatta stilini nasıl tanımlarsın?

Günlük hayatta şıklık görmeye hayran biriyim. Kadının çok şık olması gerektiğine inanıyorum. Arnavut kökenliyim ve ailemdeki kadınlar için de hep böyleydi bu. Onlardan bana kalan 40'lı, 50'li yıllara ait çok şık kıyafetler var. Ben de her zaman şık olmaya gayret gösteriyorum. Bu yüzden son iki senedir gardrobumdaki bütün kıyafetleri olmak istediğim Pin-up kızına dönüştürüyorum. Dita von Teese tam anlamıyla benim kadınım desem, özetlemiş olurum.

Mutlaka çantanda bulundurduğun bir güzellik sırrın var mı?

Var. Çantamda her zaman gözümün içine sürdüğüm kırık beyaz kalemim ve sürmeden çıkmadığım rimelim bulunur.

 

-Barış Çakmakçı

ETİKETLER: SEMA ŞİMŞEK , NATALİA VODİANOVA , ECE SÜKAN , HAKAN YILDIRIM