16 Ağustos 2011

Diana Vreeland belgeseli

22 Ağustos'ta vefatının 22. yılında anılacak olan Amerikan Vogue'unun yayın yönetmenlerinden Diana Vreeland çok yakında bir belgesel film ve sergiyle anılacak. Torunu Alexander'ın eşi Immordino Vreeland tarafından hazırlanan belgesel, Vreeland'in kişisel tarihi çeşitli röportajları, evrakları, yakın çevresi ve iş arkadaşlarının anlatımlarıyla dolu.

1962'den 1971'e kadar Vogue'un yayın yönetmenliğini yapan, ardından 1972'den vefatına kadar geçen 17 yıl boyunca New York Metropolitan Müzesi Kostüm Müzesi'nin danışmanlığını yürüten Vreeland'i anlatan belgeselde pek çok ünlü tasarımcı, model, fotoğrafçı ve aktris de yer alıyor. New York moda arenasına girmelerine yardımcı olduğu Diane von Furstenberg, Manolo Blahnik ve Missoni'lerin yanı sıra, Calvin Klein, Twiggy, Jackie Onasis, Lauren Bacall, Oscar de la Renta, Hubert de Givenchy, Richard Avedon, Anjelica Huston ve Marisa Berenson da filmdeki isimlerden bazıları.

New York Metropolitan Müzesi Kostüm Müzesi'ndeki danışmanlığı süresince hazırlanan The World of Balenciaga (1973), Hollywood Design (1974), The Glory of Russian Costume (1976) ve Vanity Fair (1977) sergileri de Vreeland'in dokümanter filmini destekleyen önemli arşivlerden.

3 Eylül'de Venedik Film Festivali'nde gösterilecek olan belgeselin ardından 1 Ekim'de çıkacak olan kitap da Vreeland'i ölümsüz kılacak.


Foto Galeri için tıklayın.

ETİKETLER: MANOLO BLAHNİK , STİL , TARİH NOTLARI , JACKİE KENNEDY , OSCAR DE LA RENTA , DİANA VREELAND , LAUREN BACALL , TWİGGY , RİCHARD AVEDON , CALVİN KLEİN , ANJELİCA HUSTON , MARİSA BERENSON , HUBERT DE GİVENCHY