26 Eylül 2015

Deniz Kızlarının İzinde

YAZI: SUZY MENKES

15-09/26/emilio-pucci-ilkbahar-yaz-2016-milano-moda-haftasi-_mon0247-1443166899.jpg

Fotoğraf: Indigital

Terk edilmiş bir kağıt fabrikası eski duvarlarının şairane dokusuyla, bir defile setine dönüştürülmüş.

Emilio Pucci'nin yeni tasarımcısı, ne markanın kurucusunun Floransa'daki aristokratik geçmişine ne de onun gelişmekte olan jet sosyeteyle ilişkisine uygun bir koleksiyon hazırlamak zorunda hissetmiş kendini.  

Dinamik ve popüler MSGM markasıyla bilinen tasarımcı Massimo Giorgetti, "Vintage kokan kıyafetleri sevmiyorum," dedi. O yüzden bu sezon Emilio Pucci için "la dolce vita" (tatlı hayat) anlayışı ile cazibeli 1960'ları yorumladığı bir koleksiyon hazırlamış.   

Tasarımcının ilham panosunda genç Kate Moss'un bir fotoğrafı ve kızılderili saç bantları takan deniz kızı çizimleri gibi ilginç resimler bulunuyordu. Onları göstererek, "İlk kuralım şimdiye, bugüne sadık kalmak," diyor.  

15-09/26/emilio-pucci-ilkbahar-yaz-2016-milano-moda-haftasi-_mon0204.jpg

Fotoğraf: Indigital

Defiledeki balıkçı ağları ve deniz kabukları sizi alıp bir deniz kıyısına götürüyordu sanki. Ama keşke Pucci'nin imzası haline gelmiş döngülü desenlerden de olsaydı, gözlerim kıyafetlerde hep onları aradı.  

Defilede düz çizgili siyah beyaz elbiseler vardı.  

Genel hava sportifti: Dar pantolonlar veya uzun ince elbiseler çok olmamakla beraber pantolonların ve elbiselerin üzerinde dalgalara yansıyan güneş ışıklarına benzer ışıltılar kullanılmıştı.  

15-09/26/emilio-pucci-ilkbahar-yaz-2016-milano-moda-haftasi-_mon0125.jpg

Fotoğraf: Indigital

Kıyafetlerde kaliteli ve detaylı bir işçilik vardı. İçlerinde çiçek desenli elbiseler ve deniz kızı desenleri de bulunan kıyafetler podyuma çıktığında koleksiyonun yeterince iyi olduğunu düşündüm.   

Ama Emilio'nun özü neredeydi? Aynı çim yeşili renkte uzun bir mont ve dantelli bir elbisede değildi o öz, orası kesin.

15-09/26/emilio-pucci-ilkbahar-yaz-2016-milano-moda-haftasi-_mon0664.jpg

Fotoğraf: Indigital

Renkli ve uyumlu koleksiyonu sevmedim değil. Ama ben Emilio Pucci'yi kafamda etrafı Floransa bayraklarıyla kaplı bir yerde asil bir şekilde atına binerken canlandırıyorum; ve bu koleksiyonda onun ruhu hiç yoktu. 

Emilio Pucci 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: SUZY MENKES , EMİLİO PUCCİ