22 Aralık 2014

Dans Eden Mücevherler

YAZI: SUZY MENKES

Untitled #6 (2008), Mikhail Baryshnikov 
Fotoğraf hakkı: Baryshnikov/ContiniArtUK 
 
Yaldızlı vücutlar, sahne fonunun önünde akışkan civa gibi kayıyorlar; öte yandan dansçıların bu fotoğrafının yanında dinamik tasarımlı mücevherlere ait elmas sarmalları var. Mikhail Baryshnikov, gerçekten de İtalyan mücevher tasarımcısı Damiani'yle ikili bir dans içinde olabilir mi? 
 
Aktör Stanley Tucci ve Silvia Damiani 
Fotoğraf hakkı: Damiani 
 
Litvanyalı dansçının fotoğraf çalışması "Dancing Away", Damiani'nin yıllar içinde kazandığı 18 adet Uluslararası Mücevher Ödülü kazanmış mücevherle enerjik bir birliktelik oluşturmuştu. 
 
Mikhail Baryshnikov ve Aktris Kim Cattrall 
Fotoğraf hakkı: Damiani 
 
Geçen ay Londra'da yapılan kutlama gecesinde, Başkan Yardımcısı Silvia Damiani "Bu bizim doğum günümüz, aynı zamanda hem mükemmel bir fotoğrafçı hem de mükemmel bir dansçıdan başka kimle ortaklık oluşturabilirdik ki?" dedi. 
 
Untitled #21 (2008), Mikhail Baryshnikov 
Fotoğraf hakkı: Baryshnikov ContiniArtUK 
 
Damiani, 1924'te kurulan aile şirketinin 90. yılına gönderme yapıyordu. Baryshnikov'un Brezilyalı dansçılardan, Merce Cunningham'ın stüdyosundaki modern bale dansçılarına dek birçok fotoğrafı kapsayan neşeli sergisi, Londra Bond Street'teki Contini Art UK galerisinde görülebilir. (31 Ocak 2015'e kadar.) 
 
 
Damiani Mücevherleri bir geceliğine sergideydi ancak şık tasarımlarıyla dolu mağazalarını Londra 11 Old Bond Street'te bulmak mümkün. Aynı zamanda Milano, Roma, Venedik, Paris, Moskova'da; Uzak Doğu'da ise Beijing, Şanghay, Hong Kong, Singapur, Tokyo ve Osaka'da mağazaları bulunuyor.  
 
Mikhail Baryshnikov ve Bianca Jagger 
Fotoğraf hakkı: Damiani 
 
Soldan itibaren:  Riccarda Contini, Galeri Yöneticisi Stefano Contini, Silvia Damiani,  Sanatçı Mikhail Baryshnikov ve Galeri Yöneticisi Christian Contini, Mikhail Baryshnikov'un "Dancing Away" adlı fotoğraf sergisinde. 
Fotoğraf hakkı: Damiani 
 
İtalyan mücevhercileri, en başından beri modern olmuşlardır. O modern dönemin dinamizmi, birçok Damiani mücevherinde görülebilir. Gümüş, beyaz altın ve elmaslar canlı ve çağdaş bir modernizm hissi verirken, mücevherlerin hareketli olması enerjiyi yansıtıyor. Tıpkı enerjik fotoğraflardaki gibi, mücevherler de hareket ederken donmuş gibi gözüküyorlar. 
 
Untitled #20 (2008), Mikhail Baryshnikov 
Fotoğraf hakkı: Baryshnikov ContiniArtUK 
 
Fotoğrafçılık, Baryshnikov'un şu anki tek tutkusu değil, bale geçmişine de halâ sadık. Dansçı ve Bale Yönetmeni Baryshnikov, 10 sene önce şu anda yaşadığı New York'ta Baryshnikov Arts Center'ı açtı. Bir yandan genç balerinlere stüdyo alanı sağlarken, öte yandan çağdaşlığı ve yenilikçiliği dünyaya gösteriyor. 
 
Damiani.com
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: KİM CATTRALL , BİANCA JAGGER , DAMİANİ , MİKHAİL BARYSHNİKOV