19 Kasım 2017

Couture Dehası Azzedine Alaïa'nın Ardından

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Azzedine Alaïa

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Moda dünyasında saygınlık kazanmak, her tasarımcıya atfedilebilir bir prestij değil. Bugün, tam 77 yaşında aramızdan ayrılan Azzedine Alaïa, gerek tasarımcılık kariyeri boyunca, gerekse vefatının ardından efsanelere yaraşır bir şekilde anıldı ve anılmaya devam edecek.

"Kızım" dediği Naomi Campbell, tasarımlarından asla vazgeçmeyen Kate Moss, birlikte çalıştığı Grace Jones, Madonna ve dahası. Tasarımlarıyla hayatına, stiline ve ruhuna dokunduğu yıldızların listesi kabarık. Dior'un atölyelerinde başlayan hikayesi, 80'lerde moda sahnesinin yıldız tasarımcılarından biri haline getirdi Alaïa'yı. Paris'in ihtişam kalesinde öğrendiği kusursuz teknik bilgisiyle dönemin en yenilikçi çizimlerine imza attı. 

Bir röportajında söylediği gibi modaya olan tutkusu öğrencilik yıllarında Vogue okuyarak başlamış. Tunus'taki sanat okulu École des Beaux-Arts'ta eğitimine devam ederken, Vogue'dan aldığı ilhamla kıyafet dikmek için kolları sıvamış. 1957'de Paris'e yerleşen Alaïa'nın profesyonel tasarımcılık ışığının parlamasıysa 70'lerin sonlarına dayanıyor. Bir dönem Guy Laroche ve Thierry Mugler gibi isimlerin yanında da çalışan Alaïa için tasarımcılığı sahada öğrendi diyebiliriz. Giydirdiği güçlü kadınlar arasındaysa Marie-Hélène de Rothschild, Louise Lévêque de Vilmorin ve Greta var.

50 yıllık bir moda hikayesini kelimelere dökmek okunduğu kadar kolay değil. Bu yüzden Azzedine Alaïa'nın ardından en güzel cümleleri kuran Kering'in CEO'su François-Henri Pinault'dan alıntı yapıyoruz: "O modanın kusursuz tarafıydı. Sanat, couture, ustalık ve kusursuz teknik. Hem özgürlüğü, hem de profesyonelliği bu kadar iyi dengeleyen başka bir tasarımcı yok. Her şeyden de öte, çok iyi bir arkadaştı..."

  

ETİKETLER: AZZEDİNE ALAİA , NAOMİ CAMPBELL , İKON , TASARIMCI