18 Nisan 2018

COS x Salone del Mobile ile Benzersiz Bir Deneyim

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

COS

Modern ve işlevsel tasarımlar yapan Londra merkezli moda markası COS, kurulduğundan bu yana inovasyona bağlılığıyla tanınıyor. Yeni çıkış yapan sanatçıları, galeriler ve yaratıcı stüdyolarla yaptığı işbirlikleri aracılığıyla sanatı destekleyen COS, son olorak Salone del Mobile 2018 kapsamında, Milano’da sanatçı Phillip K. Smith III'ün Palazzo Isimbardi için özel olarak tasarladığı Open Sky adlı heykel enstalasyonunun açılışını yaptı.

2012 yılından beri bu geleneğini sürdüren COS, Salone del Mobile kapsamında bu sene yedinci enstalasyonunu düzenliyor. Işık, mekan, renk, çevre ve değişimden yararlanan etkileyici enstalasyonlarıyla tanınana Smith, Open Sky ile izleyicilere huzur verici benzersiz bir deneyim yaşatmayı hedefliyor.

COS

COS Yaratıcı Direktörü Karin Gustafsson “COS olarak Phillip K. Smith III'ün eserlerinin doğal çevreleriyle etkileşime girerek mekanları yeni ve benzersiz şekillerde deneyimlememizi sağlamasından çok etkilendik. Open Sky enstalasyonunu halkla paylaşmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Ziyaretçilerin bu heyecan verici yeni mekanda onun eserine nasıl tepki vereceğini görmek için sabırsızlanıyoruz. Çevremizdeki dünyayı görme biçimlerimizi yeniden şekillendiren ve COS olarak bize bu denli ilham veren yetenekli sanatçılarla işbirliği yapmak bizim için büyük bir onur” dedi.

COS

Phillip K. Smith III, enstalasyon hakkında “Eserim, doğal ve inşa edilmiş ortamdaki ışık, renk ve biçimlerin sürekli değişimlerden ilham alıyor. Palazzo Isimbardi'nin kendine özgü mekan koşulları bana tarihi mimariyi yeni bir çerçeveye yerleştirme ve Milano gökyüzünün sarmalayan güzelliğiyle birleştirme fırsatı sağladı. Enstalasyon kesinlikle paylaşılan bir grup deneyimi yaşatacak olsa da, her ziyaretçi Palazzo'dan o güne özgü, gökyüzünün o andaki haline ve tamamıyla kişinin kendi deneyim yolculuğuna bağlı olarak kendi eşsiz deneyimleriyle ayrılacak. Her katılımcı, yaklaşık 14 metre çaplı yüzey boyunca gökyüzünün ve mimarinin nasıl birleştiğini kontrol ediyor. Eserimin hafta boyunca nasıl karşılandığına tanıklık etmek için sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

COS

Plazzo’nun bahçesinde bulunan çalışmalarından ilhamla Smith, COS için değişen sokak görünümlerinin dünyasını yansıtan küçük ölçekli vitrinler yarattı. Open Sky, 17 – 22 Nisan 2018 tarihleri arasında Corso Monforte 35, 20122 Milano adresindeki , 16. yüzyıldan kalma tarihi Palazzo Isimbardi binasında halka açık olacak.

 

 

ETİKETLER: COS , PLAZZO İSİMBARDİ , PHİLLİP K. SMİTH III