16 Şubat 2015

Collette Dinnigan'ın Dönüşü

YAZI: SUZY MENKES

Collette ve eşi Bradley Cocks
Fotoğraf: Getty
 
Hayatının dengesini geri kazanmak için sahip olduğu moda imparatorluğunu Avustralya'da bırakan Collette Dinnigan, işe ilk başladığı yerden geri dönüyor: iç çamaşırları. Önümüzdeki sonbahar sezonunda, çocuk giyimi ve ilk iç çamaşırları tasarımlarının 21. yüzyıla göre güncellenmiş halini satışa sunacak.
 
Arkadaşlarıyla görüşmek ve bohem hayatını anlattığı kitabının yayınlanması sebebiyle Londra'ya gelen Dinnigan, iç çamaşırlarıyla ilgili "Tasarımlarım kadınların giymek isteyecekleri türden, erkeklerin giymemiz gerektiğini düşündükleri türden değil." dedi. 
 
Dinnigan, ailesiyle birlikte 1975'te Güney Afrika'dan taşındı. Bir tekne inşa eden aile, Collette 8 yaşındayken Yeni Zelanda'ya gitmek üzere yelken açmış. 
 
Collette , Sydney Avustralya'da 1984 yılının Sevgililer Günü'nde bir Avustrulya Radyo ve Televizyon kurumunun kostüm kısmında çalışmaya başladı. 90'lara gelindiğinde, Dinnigan kendi iç çamaşırı koleksiyonunu satışa sundu ve bu koleksiyonlar Paris Moda haftasında gösterilmeye başladı.
 
Şimdi özel gelinlik tasarımlarını ve yarı-couture talepleri karşılamayı, çocukları Estella (9 yaşında) ve Hunter'la (2 yaşında) daha fazla zaman geçirebilmek için bıraktığı için, Dinnigan iğneleyici ama eğlenen bir tavırla ünlüleri giydirdiği o çılgın günleri anlatıyor. 
 
Halle Berry'nin çalışanlarından bir telefon aldığı sırada eşofmanlarıyla tuvalet kağıdı alıyormuş.
 
Kıyafeti gönderdikten sonra bir başka telefon daha almış: Ünlü yıldız fikrini değiştirmiş ve başka bir tasarımcıdan kıyafet giymeye karar vermiş.
 
"O zamandan beri, telefon aldığımda değil fotoğrafı gördüğümde inanabiliyorum ancak, ondan sonra da insanların bana sorduğu tek şey onun altına iç çamaşırı giyip giymediği oluyor"diyor, Halle Berry'nin giydiği dekolteli dantel kıyafete gönderme yaparak.
 
Halle Berry, Los Angeles'taki "Die Another Day" (Başka Gün Öl) filminin galasında Collette Dinnigan giyerken.
Fotoğraf: Getty Images
 
Sarışın, günlük bir tarza sahip ama ihtişamlı ve 49 yaşındaki Dinnigan, markasını sonlandırmış olabilir ama hala lisanslı kıyafetler üretiyor. Ancak, şu aralar, dantelli katmanlara sahip korselere duyulan tutku geri geliyor. Markasının yeniden açılışı, Sydney'deki Applied Arts and Sciences Müzesi'nde Dinnigan'ın eski işlerinden oluşan ve eylül ayında gösterilecek olan retrospektif serginin açılışından sonra gerçekleşecek.
 
Angeline Jolie, 11. "Annual Premiere Women in Hollywood" etkinliğinin yemeğinde Collette Dinnigan giyiyor, 2004
Fotoğraf: Getty
 
Nicole Kidman, 2012 senesindeki Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi'ne Collette Dinnigan kıyafetiyle katılıyor.
Fotoğraf: Getty
 
1988'de Kylie Minogue ile başlayan ve daha sonra Angelina Jolie ve Nicole Kidman'a kadar varan ünlülere özel kıyafetler tasarlamış olmasına rağmen, Dinnigan kırmızı halı kıyafetleri veya gelinlikler olmayacak. Gelinlikler, tasarımcının eşi Bradley Cocks'la tanıştığı sene olan 2007'de tasarlanmaya başlamıştı. 
 
Soldan Sağa: Carlotte Stockdale, Marc Newson and Collette Dinnigan yeni kitap "Obsessive Creative"in lansmanında, Mr. Chow'da. 
Fotoğraf:Getty
 
Andre Balazs ve Tallulah Harlech
Fotoğraf: Getty
 
Dinnigan'ın kutlama partisi, geçen pazartesi Londra'daki Mr. Chow restoranında arkadaşı Marc Newson ile dergi editörü ve stilist eşi Charlotte Stockdale tarafından düzenlendi. Ürün tasarımcısı ve dekoratör olan Newson 2007'de Dinnigan'la beraber havayolu firması Qantas'ın first class ve business class müşterileri için eşantiyon malzemeler tasarlamıştı. 
 
Collette Dinnigan'dan 'Obsessive Creative' 23 Nisan'da satışa sunuldu. (Harper Design, £50)
Fotoğraf: Getty
 
Harper Collins'in bir dalı olan Harper Design tarafından yayınlanan büyük ve güzel kitap Obsessive Creative, Dinnigan'ın son 20 yılındaki çoğu güzel, birkaçı hüzünlü hikayelere parmak basıyor. Bunlardan birisi Dinnigan'ın annesinin ölümü, ancak annenin kızına bohem bir ruhu miras bıraktığını görüyoruz. 
 
Paris'te koleksiyonlarını sergilemeye başladığından beri verdiği yoğun emek ve arkadaşları Baz Luhrmann ve onun eşi CM (Catherine Martin) ile yaptığı başarılı işbirlikleri Dinnigan'ın hızla başarı kazanmasını sağladı.
 
Dinnigan, Amerikan mağaza Barneys onun tasarladığı 90'lı yıllar tarzında dantellerle süslü ipek iç çamaşırlarını getirterek New York Times'ta reklam verdiği için modada grunge etkisininin yayılmasını durdurduğuna inanıyor ve bununla gurur duyuyor. 
 
Seamus Dinnigan tarafından fotoğraflanan Collette Dinnigan defilesi sahne arkası.
Fotoğraf: Collette Dinnigan
 
Ellen von Unwerth tarafından fotoğraflanmış Collette Dinnigan iç çamaşırı. 
Fotoğraf: Collette Dinnigan
 
Kitapta kızının şirin elbiseler içinde ve hatta bir Damien Hirst tablosunun önünde dans eden fotoğrafları dahi bulunuyor. 
 
Chloe Maxwell tarafından giyilen bir Collette Dinnigan elbisesi, Carlotta Moye tarafından fotoğraflandı, Cleo tarafından yayınlandı.
Fotoğraf: Collette Dinnigan
 
Ancak annesinin, ona ve erkek kardeşine bu kadar zaman ayırmasının ardından bile Estella süslü kıyafetlere karşı özel bir ilgi duymamış.
 
"Kızım, ata binmeyi seviyor," diyor Dinnigan. "Elbiselerle ilgili hiçbir şeye meraklı değil!" 
 
Suzy Menkes ve Collette Dinnigan
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: SUZY MENKES , COLLETTE BY DİNNİGAN , HARPER DESİGN , 90'LAR , DEFİLE , MODA