10 Eylül 2014

Coco Chanel Café Society

YAZI: SUZY MENKES

Resim: Kuş kafesi şeklindeki saatin sedef kakma işçiliği ve sedef muhabbet kuşları, pırlanta kesim elmas, yeşil savorit taşı, işlenmiş aytaşı,  pembe kuartz ve kaya kristalinden oluşan süslemeleri göz alıyor.

 

Paris’teki boş tiyatro salonunda mimari tasarımlar gibi dizilmiş iddialı mücevherlere bakarken Coco Chanel’in, Café Society öyküsüne nasıl dahil olduğunu düşünüyorum.

Windsor Dükü  ve Düşesi’nin hayat tarzlarını betimleyen “Windsor Stili” araştırmalarımdan biliyorum ki, “Café Society”, yirmili yıllarda sosyal anlamda bir hor görme, tepeden bakma terimiymiş. Mavi kan mensubu olmayan, geçmişi şaibeli bir takım sözde aristokratları tanımlamak için kullanılırmış.

Sergilenen mücevherler oldukça keskin tasarımlar hatta Chanel’in alameti farikası olan kamelya bile pembe safir ve elmas minik geometrik blokların dizilimiyle elde edilmiş. Tuxedo adı verilen,  onyx ve elmas taş dizileriyle yaratılmış kolye, ustaca tasarlanmış kuyruğuyla bana, o muhteşem yirmili yılların zarif erkek modellerini hatırlattı.

 

Tiyatronun sahnesinden salona bakıyorum,  gözüm kamelya desenli tavana takılıyor,  bu salonun tavanının bu desende olması tesadüf ancak bu, o anda,  Coco Chanel’in modernizmin sembolü haline geldiğinin ayırdına varmamı sağlıyor.  İşte bu hava, düz hatlara dayalı modernist ürünlerde yansıtılmış.  

Program notları, koleksiyonun doğuşunun hikayesini özetliyor, ilham kaynağı Gabriel Chanel’in Rue Cambon’daki apartman dairesiymiş, burada bulunan minik dekoratif kafesli bir saat ve iki sedef muhabbet kuşu kreasyonun temelini oluşturmuş.

Resim:  Açılı kesilmiş, geometrik bir düzende yerleştirilmiş onyx ve elmas taşlarla yaratılan üç boyutlu tasarım, modernist tarzı son derece başarılı yansıtıyor. Öyle ki zekice bir buluşla  ortaya yerleştirilen  kamelya, Coco Chanel’in yirmili yıllardaki modern ve keskin hatlarını  çağrıştırıyor.

Chanel’in Cafe Society koleksiyonu, 11 Eylül’den itibaren Paris’teki Biennale des Antiquaries’de sergilenecek.

 

Resim: Morning in Vendome kolye, 18 karat beyaz ve altın üzerine 12 karat zümrüt kesim sarı pırlanta, işlemeli onyx ve 2160 pırlanta kesim elmastan oluşuyor.

 

Çeviren: Kader Çekerek.

ETİKETLER: CHANEL , SUZY MENKES , COCO CHANEL