26 Kasım 2014

Cinsel Heyecanın Evrimi

YAZI: SUZY MENKES

Anonim Canada Dry reklamı. Başlangıç fiyatı:  £1,000 
Resim hakkı: Christie's Images Ltd izniyle, 2014. 
 
Yağmurlu bir haftasonunda gördüğüm resim beni güldürüyor. Sarı bukleler, beyaz dişler ve şık mayoların içindeki kıvrımlı bedenler. "Summer in Monte Carlo" (Monte Carlo'da Yaz) adlı bu resim, "Dünyanın En Güzel Kadınları" serisine ait. 
Ekrandaki diğer görüntü Marilyn Monroe'nun gençlik yıllarına ait. Kumsalda kıvrımlı ve genç bedeniyle, güneş şemsiyesini kullanarak poz vermiş: Kalçalar yukarı! 
 
Bernard Villemot (1911-1989). Bally (Le Lotus). Başlangıç fiyatı: £800 
Resim Hakkı: Christie's Images Ltd'nin izniyle. 2014 
 
Christie's internet sitesinde "The Art of the Pin-up" (Pin-up Sanatı) adında bir açık arttırma başlattı (3 Aralık'a kadar sürecek). Fareyi aşağı doğru kaydırarak diğer poster kızı resimlerine bakıyorum. Çıplak bedenleriyle yanyana duran iki figürün ayaklarının bitiştiği ve pastel ayakkabılar giydiği Bally ikilisini sevdim ve birbirine sarılmış bir başka ikili Perrier'i de sevdim. Savaşlarla geçen zor bir dönemde, cinsel cazibe içeren reklam posterlerinin loş sokakları biraz da olsun aydınlattığını tahmin edebiliyorum.  
 
G. Garry. Maillot Lavog. Başlangıç fiyatı: £600 
Resim hakkı: Christie's Images Ltd'nin izniyle. 2014 
 
Bernard of Hollywood (1912-1987). Norma Jean, “Classic Pin-Up”. Başlangıç fiyatı: £4,000 
Fotoğraf Hakkı: Christie's Images Ltd'nin izniyle. 2014 
 
Ancak birden aklıma gelen düşünceyle beraber gülüşüm yüzümden siliniyor. Böylesi oyunbaz bir masumiyet çağına ait neşeli ve hafif küstah bu görüntüler tıpkı Miley Cyrus'ın twerk yapan, Beyoncé'nin neredeyse yok denilebilecek son derece erotik kıyafetleriyle dans eden, Kim Kardashian'ın o ünlü arka kısmını ortaya çıkaran ve Britney Spears'ın genç kız imajını seksileştiren görüntülerine benziyordu.  
 
Solda, Lot 42 (2 in the lot). Pierre-Laurent Brenot (1913-1998). Gone Fishing. Başlangıç fiyatı: £700. Sağda, Paper dergisinin 2014 kış kapağında Kim Kardashian. 
Resim hakkı: Christie's Images Ltd'nin izniyle. Paper dergisi için Jean-Paul Goude, 2014. 
 
Saydığım isimlerden son üçü aynı zamanda anne. Hayranlarını bir kenara bırakın, çocuklarına bu sahne görüntüleriyle nasıl seksist bir imaj gönderdiklerine bakın. 
 
Solda, Lot 13. René Gruau (Renato de Zavagli, 1909-2004). Bal du Moulin Rouge,. Femmes, Femmes, Femmes.... Başlangıç fiyatı: £600. Sağda: Beyoncé, Pepsi Super Bowl XLVII'da Rubin Singer tarafından tasarlanmış kışkırtıcı kıyafetiyle konser veriyor. 
Resim hakkı: Christie's Images Ltd'nin izniyle. 2014/Getty 
 
Geçmişe ait bu pin-up posterleriyle hiçbir alıp veremediğim yok, özellikle de Christie's erkek posterlerini de satışa sunmuşken. 70'li yıllardan Risqué Dior reklamı yarı açık bir banyo kapısından çıplak bir adamı gösteriyor.  
 
Lot 41. Pierre-Laurent Brenot (1913-1998). Golfing Pin-Up. Başlangıç fiyatı: £500 
Resim hakkı: Christie's Images Ltd'nin izniyle. 2014 
 
Solda, lot 31. André de Dienes (1913-1985). Marilyn Monroe, Tobey Beach, 1949. Başlangıç fiyatı: £1,400. Sağda: Miley Cyrus'ın kötü üne sahip twerk hareketi.  
Resim hakkı: Christie's Images Ltd'nin izniyle. 2014/Getty 
 
Peki ben hiç pin-up posteri satın alır mıydım? Andre de Dienes tarafından 1949'ta çekilmiş Marilyn fotoğrafı çalışma odamın duvarını süslemek için çok tatlı olabilir. Fiyatlar £300 ile başlasa da, Christie's Marilyn Monroe'nun bu fotoğrafına  £1,400 başlangıç fiyatı vermiş. 
 
Stan (Stanley Walter) Galli (1912-2009). Los Angeles, United Air Lines. Başlangıç fiyatı: £1,500 
Resim hakkı: Christie's Images Ltd'nin izniyle. 2014 
 
Ancak, Marilyn'in o kumsalda poz verişinden 80 yıl geçmiş olmasına rağmen Miley'nin vücudunu cinsel heyecan yaratabilmek için kullanmaya devam etmesinde moral bozucu bir şeyler var. Marilyn'in fotoğraflarının üzerinden bir yüzyıl, bir milenyum, bir de feminist devrimi geçti.  
 
Lot 76. René Gruau (Renato de Zavagli, 1909-2004). Lido Prestige. Başlangıç fiyatı: £5,500 
Resim Hakkı: Christie's Images Ltd'nin izniyle. 2014 
 
Hawaii ve Japonya'dan cinsellik dolu moda kartpostalları gördüm. O iffetli geçinen Viktoryenlerin de yaramaz kumsal fotoğraflarını ortaya ilk çıkaranlar olduğunu biliyorum. Ancak, pin-upların geçmişte kaldığını düşünmek istiyorum. Bu haftaki yazılarımı, görünüşleriyle ilgili güçlü ve diğer kadınlara sevecen mesajlar gönderen kadınlara adayacağım.  
 
İlk yazım Loulou de la Falaise ve onun rolünün sadece Yves Saint Laurent'in ilham kaynağı olmaktan daha dinamik bir anlama geldiğine dair. 
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: SUZY MENKES , BEYONCE , BEYONCE KNOWLES , KİM KARDASHİAN , MİLEY CYRUS