18 Eylül 2015

Chanel’in İkonik Ayakkabısına Karl Lagerfeld Yorumu

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Rafine bir stil yaratmak incelik ister. Gabrielle Chanel’de bu zarif yetenek fazlasıyla mevcuttu. 1957’de Chanel imzalı siyah mini elbise kadınların gardırobunu fethederken, o aynı yıl iki renkli ayakkabılarıyla zarafet zirvesini ele geçirdi. Tek renk bir zarafet anlayışının hakim olduğu, ayakkabı renginin elbiseye göre şekillendiği o yıllarda, ayakkabıları renklendirerek dönemin stil kuralını yıkan Chanel, Catherine Deneuve, Romy Schneider, Brigitte Bardot, Delphine Seyrig, Jane Fonda ve Jeanne Moreau gibi yıldızları da etkisi altına alarak, iki renki ayakkabıların ikonik parçalar listesine girmesi çok sürmedi.

15-09/16/chanel-two-tone.jpg

Fotoğraf: Chanel

İlk olarak bej ve siyahın buluştuğu ayakkabıların akıllıca düşünülmüş bir yanı vardı. Bej rengi bacağı uzun gösterirken, ayakkabnın sivri siyah ucu ayağın olduğundan küçük algılanmasını sağlıyordu. Tasarım harikası ayakkabılar, estetik beklentisinin dışında kusur örten özelliğiyle de, renk skalasını genişleterek, 60 yıldır hayatımızda.

15-09/16/chanel-two-tone-shoe.jpg

Fotoğraf: Chanel

Chanel’in iki renkli ayakkabı modeline sihirli değneğiyle dokunan Karl Lagerfeld, 60. yılını kutlayan gerçek moda aksesuarını zarif ve yenilikçi vizyonuyla baştan olmasa da, köklerine sadık kalarak yeniden yorumluyor.

Chanel Two-Tone Shoe

 

 

ETİKETLER: CHANEL , KARL LAGERFELD , TWO TONE , AYAKKABI