20 Şubat 2019

Chanel'den Resmi Başsağlığı Duyurusu

DERLEYEN: ZEYNEP GÜR

karl lagerfeld Fotoğraf: Getty Images Turkey

Chanel, Karl Lagerfeld'in vefatının ardından resmi bir başsağlığı duyurusunda bulundu. İşte o satırlar:

1983 yılından bu yana Chanel'in Kreatif Direktörü olan Karl Lagerfeld’in aramızdan ayrılışının derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Olağanüstü bir yaratıcılığa sahip olan Karl Lagerfeld, Gabrielle Chanel’in yarattığı markanın kodlarını yeniden icat etti: Chanel ceketi ve takımı, Küçük Siyah Elbise, göz alıcı tüvitler, Two-Tone ayakkabı, kapitone çanta, inci ve değerli taşlar… Karl Lagerfeld, Gabrielle Chanel için şu sözleri sarf etmiştir: “Benim işim hiçbir zaman onun yaptıklarını yapmak değildi, onun yapacaklarını yapmaktı. Chanel’i Chanel yapan şeylerden biri de fikirlerinizi birçok kalıba uydurabilirsiniz.”

Karl Lagerfeld, uçsuz bucaksız hayal gücüne sahip yoğun bir zeka ile fotoğrafçılık ve kısa filmler dahil olmak üzere artistik ufukları keşfetti. Chanel, bütün marka kampanyaları için onun yeteneğinden 1987 yılından beri faydalandı. Son olarak, bir kişi asla Karl Lagerfeld’in doğuştan gelen hazır cevaplılığından ve kendisiyle olan alaycılığından bahsetmeden geçemez.

Chanel'in CEO’su, Alain Wertheimer şunları söyledi: “Yaratıcı dehası, cömertliği ve sıra dışı sezgisiyle Karl Lagerfeld zamanının ötesinde biriydi. Bu özellikleriyle Chanel’in başarısına büyük katkıda bulundu. Bugün ben sadece bir arkadaşımı kaybetmedim, ama hepimiz 1980’lerin başında bütün markayı yeniden yaratması için gözüm kapalı bıraktığım olağanüstü bir yaratıcı zekayı kaybettik.”

Chanel'in Moda Başkanı Bruno Pavlovsky ise şunları söyledi: “Defile üstüne defile, koleksiyon üstüne koleksiyon, Karl Lagerfeld, Gabrielle Chanel ve CHANEL Modaevi üzerinde izini bıraktı. Chanel'in atölyelerinin ve Métiers d’Art’ın azimle tanıtımlarını sağladı ve bunların sonucunda bilgi birikiminin bütün dünya üzerinde parlamasını sağladı. Ona olan saygımızı sunabileceğimiz en iyi yol, Karl’ın şu sözlerini takip etmek olacaktır: “Bugünü kucaklayarak ve geleceği icat ederek.”

Karl Lagerfeld’in 30 yılı aşkındır en yakın yardımcısı olan Chanel'in Moda Kreasyon Stüdyosu Direktörü Virginie Viard, Gabrielle Chanel ve Karl Lagerfeld'in mirasını yaşatmaya devam edecek. 

Chanel, Karl Lagerfeld'in bütün ailesine, yakınlarına ve arkadaşlarına içtenliğiyle başsağlığı diler.

ETİKETLER: KARL LAGERFELD , CHANEL , FENDİ , BRUNO PAVLOVSKY , VİRGİNİE VİARD , ALAİN WERTHEİMER