09 Mart 2016

Céline: Modern Kadınların Hayatını Kolaylaştıran Koleksiyon

YAZI: SUZY MENKES

Celine-Suzy-Menkes-2016-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Celine'in defile davetiyesinde sarı, turuncu ve siyah renkler kağıdın üzerine balmumuyla akıtılmıştı. Sadece bu bile kreatif direktör Phoebe Philo'nun karşımıza nasıl bir koleksiyon çıkaracağının ipuçlarını veriyordu: renkli, eriyip giden bir yumuşaklık ve rahat bir modernlik...   

Tasarımcı kendi tarzını koruyarak modern kadın için kolay kıyafetler tasarlamıştı ama dikkatlice baktığınızda kıyafetlerin aslında çok karmaşık ve detaylı olduğunu fark edebilirdiniz: bükümlü, katlı, büzgülü ve hatta eğriydiler ama yine de rahat gözüküyorlardı. Tasarımcının kendi icadı olan tüylü terlikler bu sefer yoktu, onların yerini baş parmağı kayışlı sandaletler almıştı.    

Celine-Suzy-Menkes-2016-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Sadece diğer kadınların değil, kendisinin de sevebileceği kıyafetler tasarlayan ve bu kıyafetlerde her zaman bir öfke veya sıkıntıyı dışavuran Phoebe, sahne arkasında benimle derin düşüncelerini paylaştı.  

"Koleksiyonum, ihtimallerle ve o ihtimalleri bulup gerçekleştirmekle alakalı," diyerek devam etti, "Bu koleksiyonun yaratım sürecinde bile bir dinginlik yatıyor. Kıyafetlerin hepsine tek tek dokundum – hepsini ya büktüm, ya terz düz ettim ya da büzdüm... Benim için çok dokunsal bir süreçti." 

Celine-Suzy-Menkes-2016-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Bu derinlikte kaybolup gidebilirsiniz... Basit bir şekilde söyleyecek olursak, kıyafetlerin çoğu tatlı ve nazik bir tarza sahipti. Kumaşlar, hiçbir zaman vücudu sıkmıyor, aksine mankenlerin üzerinden akıp gidiyordu.   

Tasarımcıya ana renk olarak neden sarı rengi seçtiğini sordum. 

Phoebe, "Renk çeşitliliğini sonunda en aza indirgeyebildiğim için çok mutluyum ve bu renklerin sarı, bej, siyah ve biraz da turuncu olması bana çok doğru geldi," diyor.  

Celine-Suzy-Menkes-2016-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Phoebe'nin neler yaptığını anlatırken neden bu kadar özür diler gibi konuştuğunu anlayamıyorum, aslında o, her şeyi birden yapan kendi kuşağından kadınlar için giyilmesi kolay kıyafetler tasarlıyor...  

Evet, bu aklımızı başımızdan alan bir moda koleksiyonu değildi ama birçok kadının bakış açısından baktığımızda eleştirilecek hiçbir şey yoktu. En iyi rahat görünümlerden biri de uzun günle kolay bir şekilde başa çıkabilmek için tasarlanmış geniş bir sweater ve salaş bir pantolondu. Bu görünüme baktığımızda bütün koleksiyonun özünü görebiliyoruz: sade olurken aynı zamanda ince bir zevki yansıtabilmek. Her kadının ihtiyacı! 

Céline 2016-17 Sonbahar/Kış Koleksiyonu

ETİKETLER: SUZY MENKES , CELİNE , PHOEBE PHİLO