29 Aralık 2010

Can Polatkan

Cesur ve başarılı bir snowboard'cu Can Polatkan. Yaşı 25. Onun dağ aşkından etkilenmemek imkansız. Ama onu Vogue Türkiye'nin Ocak sayısında Genç Meteor yapan en önemli özelliği Türkiye'nin ilk milli snowboard'cusu olması.

 

Bize biraz neler yaptığını anlatır mısın?

Üç yıldır Türkiye şampiyonuyum. Yurtdışında da yarışlara katılıyorum. Önümüzdeki ay Erzurum'da 58 ülkenin katılacağı 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları var sırada. 27 Ocak-6 Şubat arasında Erzurum'a beklerim. Çeşitli madalyalarım var ama bunların hiçbirini madalya için yapmıyorum. Dağdan aldığım zevk daha tarifsiz bir şey benim için.

 

En büyük başarın?

Bu daldaki ilk milli sporcu olmam ve yurtdışında yarışmam beni çok heyecanlandırmıyor. Bir yarışmada çıkıştaki adamın bana ne zaman atlamam gerektiğini söylemesi snowboard'la ilgili duygularımla hiç bağdaşmıyor. Birinci ya da yirminci olmamın çok önemi yok. Ama benim gibiler sayesinde ülkeye yatırım yapılabilir ve daha çok kişi bu sporu yapar. Beni bu heyecanlandırıyor.

 

Snowboard elbette atasporumuz değil. Tesisi de, sahipleneni de az. Kendini nasıl bu kadar geliştirdin?

Çok istedim, önüme fırsatlar çıktı. Bol bol rapor alıp devamsızlık sınırlarını zorladım ve dağa gittim. Yarışlar, dereceler geldikçe okul da toleranslı olmaya başladı. Hatta yüksek lisans eğitimi için başarı bursu aldım.

 

Hayatın dağda geçiyor ama sadece kayarak değil. Bir de arkadaşlarınla kurduğun şirketin var?

Evet, Hi-gravity. Türkiye'deki kayak merkezlerinde snowparklar tasarlayıp kuruyoruz. Yarışmalar ve etkinlikler organize ediyoruz. Snowboard kampları düzenlediğimiz de oluyor.

 

-Zeynep Üner

ETİKETLER: OCAK 2011 , CAN POLATKAN