12 Haziran 2018

Calvin Klein'dan Andy Warhol’a Adanmış Kapsül Koleksiyon

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

 andy warhol

“Andy Warhol hakkında her şeyi öğrenmek istiyorsanız, sadece yüzeye bakmanız yeterli: resimlerim, filmlerim ve kendim, ben oradayım. Arkasında başka bir şey yok.” - Andy Warhol

Calvin Klein Jeans’in yeni kapsül koleksiyonunda Andy Warhol başrolde. Andy Warhol Foundation ile uzun soluklu bir iş birliğine imza atan Amerikan modaevi, Calvin Klein Jeans' Andy Warhol Self Portraits koleksiyonunda bu kez Warhol’un sanat eserlerini değil, kendisine yer verdi.

andy warhol

60’larda Marilyn Monroe ve Elvis Presley gibi idolize ettiği ikonların portrelerini sanat eserlerinde çoğaltarak kullanan Andy Warhol, kariyerine sonuna doğru fantezileştirdiği şöhrete kavuşmuştu. Ardından pop-art kralı, o dönem kendini fotoğrafladığı otoportreleriyle selfie kültürünün doğuşuna neden oldu. 

Calvin Klein’in yetenekli kreatif direktörü Raf Simons da, Warhol’un ikonik otoportrelerini denim, tişört ve hatta aksesuarlarda baskı olarak kullanarak sanatçının kendisini ve şöhretini bir kez daha ölümsüzleştirdi.

andy warhol

CFDA Fashion Awards 2018’te ''Yılın Kadın Giyim Tasarımcısı'' ödülünü alan moda dehası Raf Simons, bundan önceki koleksiyonlarında pop ikonu Warhol’un gün yüzüne çıkmamış işlerini ya da 1963 yapımı Kiss gibi provakatif eserlerini kullanmıştı. Calvin Klein Jeans’in Andy Warhol Self Portraits adındaki kapsül koleksiyonundaysa için kült sanatçının, eserleri arkasındaki kişi öne çıkarıldı. 

Calvin Klein Jeans' Andy Warhol Self Portraits koleksiyonu, 7 Haziran’da satışa sunuldu.

ETİKETLER: CALVİN KLEİN , ANDY WARHOL , CALVİN KLEİN JEANS , İŞ BİRLİĞİ