26 Temmuz 2011

Burcu Kutluk

Burcu Kutluk, podyumların ve İstanbul Fashion Week'in profesyonel modellerinden. İçindeki sesi dinleyip gittiği Hindistan'dan yıllar sonra Lakshmi Kimonowear markasıyla döndü. A'dan Z'ye el emeğiyle hazırladığı kimonolar şimdilerde onun çocuğu gibi, sürekli besleyip büyütmesi gereken...

 

Modelliğe nasıl başladın?

17 yaşımdaydım. Antalya'da tatil yaparken tesadüfler sonucu IMG Models'tan gelen teklif üzerine Paris'e giderek başladım; devamı geldi.

 

Hiç unutamadığın bir modellik anın var mı?

Bir kere Moskova' da podyumdan kulise girerken, merdivenlere takılıp düşmüştüm. Sanırım sadece benim değil, o gün orada olan herkes icin unutulmaz bir an olmuştur. :) Resmen birkaç saniye havada asılı kaldığımı hatırlıyorum. Sonra hastaneye gidip sargıya aldırmıştım bacağımı. Üstelik ertesi gün yeniden defileye bile çıkmıştım.

 

Yabancı modellerden en çok kimi beğeniyorsun?

Erin Wasson.

 

Formunu korumak için yaptığın özel şeyler var mı?

Yoga ve vejetaryen beslenme, özellikle az laktozlu gıdalar...

 

Vazgeçemediğin bir güzellik sırrın var mı peki?

Masaj yaptırmaktan ve hamama gitmekten asla vazgeçemem.

 

Bir dönem de Hindistan'da yaşamıştın.

Evet, alıştığım yerlerden uzaklaşmak istediğim bir dönemdi. Yoga konusunda da kendimi geliştirmek istiyordum. Bunu merkezinde öğrenmek en doğrusu olacaktı.

 

Dönüşte kurduğun bir markan oldu: Lakshmi. Kısaca anlatır mısın, fikir nerden doğdu, nereye geldi?

Çok özel ve değerli kumaşlar oldu çıkış noktam. Bu kumaşların değeri, hammaddenin doğal ipek olması. Üstelik her biri el dokuması. Lakshmi Kimonowear'deki her bir parça tek ve el atölyesinde dikiliyor. Kısacası A'dan Z'ye her aşamasında el emeği göz nuru var. Akışkan, rahat ve seksi parçalar yaratarak yola çıktım. Bir kadın Lakshmi'yi giydiğinde ilk hissettiği şeyin yumuşak ve ipeksi bir his olmasını istedim. Üstelik her modelden sadece bir tane olduğu için, sadece sende oluyor. Yani bir başkasının üzerinde aynısını görmen asla mümkün değil.

 

Lakshmi'leri nerede kimler giymeli?

Ben Lakshmi kimonoyu en çok bikini üzerine teknede veya sahilde giymeyi seviyorum. Evde giymek için de birkaç farklı renkte kimonom var. Zaman zaman bir davete giderken uzun kabarık bir etek üstüne veya jean şort ya da pantolonla birlikte giydiğim de oluyor. Kısacası farklı şeyler giymeyi seven, özgün kadınların üstünde hayal ediyorum ben.

 

Peki nerelerde satılıyor?

Şu anda üç ayrı satış noktası var. Nişantaşı'nda Bozsisters butiğinde, Galata'da Second Chance Boutique'te, Kaş'ta Uzun Çarşı'da Papilio Butik'te.

 

Lakshmi'yle ilgili yeni gelişmeler olacak mı?

Nişantaşı Bozsisters'ta satmaya başlamam cok yeni bir gelişme aslında. Fashion's Night Out için ortak bir proje hazırlığındayız. Ayrıca az sayıda da olsa bir erkek modeli oluşturmaya başladım. Bir de tabii özel dikim imkanlarımızı devreye soktuk.

 

Yakın gelecekte podyum dışında başka projelerin de olacak mı?

Oyunculuk benim için baş sırada yer alıyor. Yeni dönemde de uygun bir proje gelirse yer almayı düşünüyorum tabii.

 

-Barış Çakmakçı

ETİKETLER: BURCU KUTLUK