07 Nisan 2010

Bu kızlarda bir haller var

Hepsi havalı, hepsi başarılı. Podyumların yetenekli modelleri son dönemde bu birikimlerini ve tecrübelerini modanın bir başka alanında, moda tasarımcılığında konuşturuyor. Verdikleri çeşitli beyanlarda modeller, kariyerleri boyunca tanıttıkları ve en küçük detayına kadar içinde bulundukları bu sürecin doğal bir getirisi olarak görüyorlar tasarımcılığı.

Kate Moss'un Topshop ile işbirliği yaptığı sürecin ardından Longchamp için çanta tasarlamasıyla birlikte arkası da çorap söküğü gibi geliyor. Bakın kimler neler yapıyor?

Cindy Crawford, J.C. Penney Co. Inc. için mücevher serisi hazırlıyor.

2007 yılında yaptığı doğumun ardından bir mayo serisine imza atan Eva Herzigova, Etam Group bünyesindeki her segmente hitap eden 1.2.3. markası için hazır giyim koleksiyonunu bu hafta görücüye çıkarıyor.

Estonyalı model Inga Savits, Versace ve Yves Saint Laurent ile çalıştığı sürecin ardından Versace için ayakkabı serisi hazırlama aşamasında.

Erin Wasson, sörf ve kayak markası RVCA için hazır giyim, Low Luv için de 68 kuşağından ilham alan bir takı serisi ile çıktı karşımıza.

Anja Rubik, geçtiğimiz eylül ayında Polonyalı Quazi markası için takılar yaparken genç model Lily Cole de aktrislik yolunda ilerlerken, The North Circular adı altında bir örme tekstil koleksiyonu çıkardı.

Top model Elle Macpherson'un Louis Vuitton 2010-2011 Sonbahar/Kış defilesi ile podyuma dönüşü henüz belleklerde taze. Macpherson'un iç çamaşırı koleksiyonu da Liberty'nin en çok satan markalarının başında. Tıpkı eski manken Irini Arakas'ın giyim koleksiyonu Prova ve Liya Kebede'nin eşarpları gibi.

Eklemekte fayda var. İngiliz model Erin O'Connor da temsilcisi olduğu Hint İş Kadınları Derneği için daha önce bir eşarp serisi hazırlamıştı.

Bir diğer genç model Coco Rocha da, Rococo adı altında kadın giyim markasını kurma aşamasında olduğunun haberini verdi. Ulaşılabilir ve giyilebilir olmasını istediği markası için yaptığı ilk tasarımlardan birini de geçtiğimiz şubat ayında sahiplerini bulan Grammy Ödülleri'nde giymişti.

80'li ve 90'lı yıllarda Dior, Vivienne Westwood ve YSL gibi markalar için defilelere çıkmış olan İngiliz model Susie Bick de yakın dostu Bella Freud ile birlikte Londra Moda Haftası için bir koleksiyon hazırlamıştı. Mini elbiseler, örme etekler ve dar süveterler markanın öne çıktığı parçalardandı.

Türkiye'de de benzeri bir çalışmaya Ece Sükan Vintage for Mavi serisinde rastladık. Aksesuar koleksiyonuyla Çağla Şikel ve son olarak iç giyim markası Selingerie ile Selin Ortaçlı da bu kervana katılan isimlerden.

Foto Galeri için tıklayın.

ETİKETLER: LİLY COLE , LİYA KEBEDE , COCO ROCHA , CİNDY CRAWFORD , INGA SAVİTS , SELİN ORTAÇLI , EVA HERZİGOVA , ANJA RUBİK , ECE SÜKAN , KATE MOSS , SUSİE BİCK , ELLE MACPHERSON , ÇAĞLA ŞİKEL , ERİN O'CONNOR