04 Aralık 2014

British Fashion Awards

YAZI: SUZY MENKES

Moda dünyası her zaman, insanların birbirlerinin kuyusunu kazdığı bir yer olarak hayal edilir.  
 
Ve, bu tür aşağılamaların ve burun bükmelerin İngiliz Moda Ödülleri töreninde olması beklenebilirdi. 
 
Ancak, birkaç sinsi yorum ve homurdanma duymuş olsam bile, törende genel olarak tatlı duyguların hissedildiği bir hava vardı.  
 
 
 
 
 
 
Edward Enninful'u 18 yaşında keşfederek onu İ-D'de stilist yapan Terry ve Tricia Jones'un yüzlerinde gördüğüm gurur ve neşeyi hiç unutmayacağım. Şimdi 42 yaşında olan Edward W Magazin'in süper stilistliğini yapıyor.  
 
Alexander McQueen'in en tatlı ve duygusal tasarımcısı Sarah Burton için sahne arkasında dökülen mutluluk dolu gözyaşlarına şahitlik ettim; Kate ve Naomi ona destek oldu. 
 
Kylie'yi sahne arkasındaki bir sandalyeye çökerken ve sonrasında podyuma doğru dans ederek giderken görmekten büyük keyif aldım. 
 
David Beckham'ın Victoria'nın ödül alması üzerine gösterdiği gurur Victoria'nın kıyafetinin sırt dekoltesi kadar derin ve açıktı.  
 
25 yıl boyunca beraber çalıştığım defile fotoğrafçısı arkadaşım Chris Moore'a Özel Tanınma Ödülü'nü takdim edişim harikulade bir andı. 
 
Ödül törenine birçok farklı duygu hakimdi. Ama hiçbiri, John Galliano'nun konuşmasına önce çekinerek başlayıp zaman geçtikçe biraz daha rahatlayarak Anna Wintour'a hem iyi hem kötü zamanında yanında olduğu için teşekkür etmesi ve ona Büyük Başarı Ödülü'nü takdim etmesi kadar özel değildi.
 
Galliano'nun moda dünyasına tekrar kabul edildiği bu özel ana, Swarovski kristali atsanız (ki masalarda bol bol vardı) duyulacak bir sessizlik hakimdi. 
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu
 
 

ETİKETLER: SUZY MENKES , ANNA WİNTOUR , JOHN GALLİANO , SARAH BURTON