31 Mayıs 2010

Başak Abacı - Gizem Bingöl

Henüz çok yeni açıldı. Ama sıkı bir girişle Galata butikleri arasında kendi kulvarını yaratacak gibi. Atelier 55'in hikayesini Gizem Bingöl ve Başak Abacı'dan dinliyoruz.

 

Atelier 55 fikri nereden çıktı?

Galata'da bir konsept mağaza kurmak uzun zamandır hayata geçirmeyi istediğimiz bir projeydi. İlk günden beri isim olarak mağazamızın kapı numarasını koymak istedik. Atelier ismi ise sohbet ortamında bir arkadaşımızdan çıktı.

 

Bu mağaza olmasa sizi ne olarak tanıyacaktık? Yaptığınız iş neydi daha önce?

Gizem Bingöl: Istituto Marangoni'de okumak üzere Milano'ya taşındım. Bir senenin sonunda Londra Marangoni'ye geçerek okulu burada bitirdim. Yüksek lisans yapmaya karar verince yine Londra da Marangoni'ye devam ettim. Bu sırada tasarımcı Avshalom Gur ile çalışma şansını buldum. Ayrıca Donna Karan, Giles, Ben de Lisi, Mulberry ve Fendi gibi markalarla da çalışdım. İstanbul'a dönünce gravür atolyesi kurarak çalışmalarıma Galata'daki atölyemde devam ettim.

Başak Abacı: İsviçre'de liseyi bitirdikten sonra işletme ve bankacılık okumak üzere Londra'ya taşındım. Burada eğitimimi tamamlayınca Central St. Martins de Styling okudum. 10 sene Londra'da yaşadım. Dört sene boyunca Bora Aksu'nun asistanlığını yaptım. İstanbul'a dönünce de Bora Aksu'yla çalışmaya devam ettim. Aynı zamanda yabancı tasarımcılara üretim danışmanlığı, bazı Türk tasarımcılara da marka danışmanlığı hizmeti verdim.

 

Mağazadaki markalardan bazıları Türkiye'ye ilk kez geliyor. Hangi tasarımcıları bulabiliyoruz?

David Koma, Ümit Benan, Charlotte Olympia, Bora Aksu, Avshalom Gur, Lenny, llesteva, Vassilisa...

 

Neden Nişantaşı değil, Galata?

Galata, son yıllarda alternatif yaşam şeklini benimsemiş tasarıma, sanata ve yenilklere açık kitlelerin uğrak yeri. Dokusu ve aurası da çok etkili oldu. Hem çok uluslararası bir bölge, hem de her geçen gün daha da gelişip güzelleşiyor.

 

Kimleri hedefliyorsunuz?

Stili olan, trendleri takip eden, hatta tek bir parça icin yurtdışına gitmeyi göze alanlar.

 

Markaların seçimine / ürün gamının oluşturulmasına nasıl karar verdiniz / kriterleriniz neler oldu

Ürün gamını geniş tutmaya çalıştık. İstanbul'da bulamayıp yurtdışından satın aldığımız markaları, genç ve yıldızı parlayan moda markalarını öncelikli olarak tercih ettik. Bir de yurtdışında Türk modasının iki önemli temsilcisi olan Ümit Benan ve Bora Aksu Atelier 55'te olsun çok istedik.

 

Üzerine çalıştığınız veya işbirliği geliştirmeye çalıştığınız başka isimler de varmı?

Kış sezonu için Mark Fast, Alexis Mabille, Holly Fulton, William Tempest, Dominic Jones ile görüşüyoruz.

 

Sizin takibinizdeki stil ikonları kimler?

Ürün çeşidimiz geniş olduğu için stil takipçilerimiz bir o kadar farklılık gösteriyor. Tek ortak noktaları farklı olanı bulmak istemeleri.

 

Şöhretler bir marka için majör ilham kaynaklarından biri. Sizin markalarınızın da ünlü takipçileri var. Kimler, hangi markaları takip ediyor?

Rihanna, Beyonce, David Koma'yı; yine Beyonce, Sarah Jessica Parker, Gwyneth Paltrow, Lily Allen, Charlotte Casiraghi gibi daha bircok unlu Charlotte Olympia' yi tercih ediyor.

 

Sizce 2010'da gözümüzü dört açıp izlememiz gereken genç tasarımcılar kimler?

William Tempest, Iris Van Herpen ve Gemma Slack yakin takibe alınmalı.

 

Favori tasarımcınız?

B.A.: Balmain'den Christophe Decarnin ve Karl Lagerfeld.

G.B.: Rad Hourani ve Givenchy'nin tasarımcısı Riccardo Tisci.

 

Atelier 55, Serdar-ı Ekrem Sk., Seraskerci Çıkmazı, 55, Galata; (0532) 435 16 19.

-Barış Çakmakçı

İlgili Başlıklar