07 Mart 2016

Balmain: Süper Modeller, Süper Kıvrımlar ve Süper Instagramlar!

YAZI: SUZY MENKES

Suzy-Menkes-Balmain-Olivier-Rousteing

Fotoğraf: @SuzyMenkesVogue 

Balmain'in sahne arkası, dijital çağın cenneti gibi bir yerdi.  

Kanye West oradaydı, sweatshirt'ünün şapkasının altına gizlenmişti ama inci işlemeli beyaz Balmain ceketi onu ele veriyordu. Tasarımcı Olivier Rousteing'e sarıldıktan sonra onu kayınvalidesi Kris Jenner'la başbaşa bıraktı. Kris Jenner, kum saati şeklindeki elbiselerden hangilerini istediğini peş peşe sıralamaya çoktan başlamıştı bile.  

Suzy-Menkes-Balmain-Olivier-Rousteing

Fotoğraf: @SuzyMenkesVogue 

Öte yanda, İngiliz sarışın güzel Rosie Huntington-Whiteley, defile için taktığı kömür karası peruğunun içinde manken arkadaşı Karlie Kloss'la konuşuyordu. Koreli-Amerikalı sosyal medya yıldızı Irene Kim de blogger kalabalığının arasında göze çarpıyordu.  

Suzy-Menkes-Balmain-Olivier-Rousteing

Irene Kim ve Olivier Rousteing 

Fotoğraf: Hunje Jo @johunje29 

Olivier, bu defileyi, eski süpermodeller Claudia Schiffer, Cindy Crawford ve Naomi Campbell ile yapılan bir fotoğraf çekiminden ilham alarak düzenlemiş. 20 sene sonra bile son derece seksi gözüken bu üçlünün, Balmain defile davetiyesinin üstünde de bir fotoğrafı vardı.   

Suzy-Menkes-Balmain-Olivier-Rousteing

Fotoğraf: Indigital 

Peki kıyafetler? Seksi Balmain görünümüne getirilen en büyük değişim elbiselerin artık daha küçük, dar ve şirin olması. Podyuma, bir tebeşir kutusundan fırlamış gibi duran solgun pembe ve mavi renkler hakimdi ve bellerde kullanılan korseler daha yuvarlak kıvrımlar yaratmıştı. Tulumlara, aşağı doğru kat kat dökülen fırfırlar eklenmişti. Tığ işleri görmek mümkündü ve bunların kullanıldığı kıyafetlerin kol, kalça ve bacak kısımlarına püsküller de eklenmişti.  

Suzy-Menkes-Balmain-Olivier-Rousteing

Fotoğraf: Indigital 

Siluetlere ve kumaşlara daha yumuşak bir hava verilmesi, Balmain'in göz önünde olan iddialı seksi duruşunu daha tatlı bir havaya sokmuş. Mini kabarık etekler bana zamanında Vivienne Westwood'un tasarladığı mini çemberli etekleri hatırlattı.  

Balmain'in yansıttığı seksi duruş, kesinlikle hayatının kontrolünü eline almış kadınlar için. Bir koleksiyonu bu kadar kasti bir biçimde seksi hale getirip aynı zamanda çan biçimli, yeşil, fırfırlı süet bir elbise giymenin anormal olmadığını izleyenlere düşündürtebilmek, belki de sadece 30 yaşındaki Rousteing gibi bir tasarımcının başarabileceği bir şeydir.  

Suzy-Menkes-Balmain-Olivier-Rousteing

Fotoğraf: Indigital 

Bu endüstrinin dışından biri gelip baksa bile, kıyafetlerin muhteşem bir moda ihtişamına sahip olduğunu düşünür. Bu siluetlere, bu genç kadınlara, bu kum saati görünümlerine sadece "tam instagramlık!" demek yetmez! Baksanıza, Rousteing'in takipçi sayısı tam 2,5 milyon. Ve bu sayı giderek artıyor...   

Balmain 2016-17 Sonbahar/Kış Koleksiyonu

 

 

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , BALMAİN , OLİVİER ROUSTEİNG