27 Ekim 2018

Balenciaga'nın Anahtarlıkları Neye Benziyor?

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Balenciaga

Fotoğraf: Balenciaga

Dikkatli bakın! Sizce de Balenciaga'nın anahtarlıkları bir şeye benzemiyor mu? Mesela arabanıza taktığınız kokulu ağaçlara... Little Trees tarafından 1952 yılında bu yana araba kokusu olarak üretilen ağaçlar, neredeyse herkesin aracında var. Bilmemek, görmemek mümkün değil. Balenciaga anahtarlıkların bu kokulu ağaçlara birebir benzemesiyle, yasal işlemleri başlatan Little Trees Demna Gvasalia'nın kreatif direktörlüğünden sorumlu olduğu modaevine dava açtı. 

İddianamesinde Balenciaga anahtarlıkların kafa karışıklığına mahal verebileceğini ifade eden Little Trees, renk konusundaki benzerliğe de dikkat çekiyor. Daha önce birçok markanın Little Trees'e ait olan ağaç figürünü izin alarak kullandığını biliyoruz. Buradaki temel sorun Balenciaga'nın kullanım izni almamasında.

Gelgelelim, bu Balenciaga'nın kopyalama konusunda yaşadığı ilk sorun değil. IKEA'nın meşhur plastik poşetlerinden ilham alan Balenciaga çantalarını hatırlayın... Davanın nasıl sonuçlanacağını merakla bekliyoruz. Takipte kalın!

ETİKETLER: BALENCİAGA , LİTTLE TREES