26 Mart 2017

Ayakkabı İşleri: Roger Vivier ve Hermès

YAZI: SUZY MENKES

 

Merak etmeyin, tehlikeli ve seksi stilettolar bir yere gitmiyor. Altı aylık hamile Amal Clooney her yerde kendisini film yıldızı eşinden daha uzun gösteren yüksek topuklarla boy gösteriyor. Cambridge Düşesi Kate Middleton ise geçen haftaki St Patrick’s Günü kutlamalarına Catherine Walker paltosuna eşlik eden Gianvito Rossi pumplar ile katıldı. Yine de iğne topuklar, son koleksiyonlarda ortaya çıkan farklı tasarımlara sahip daha kullanışlı ayakkabıların meydan okumasıyla karşı karşıya. Rahatlıklarından ödün vermeden adımlarına moda katmak isteyen kadınlar için...

Roger Vivier: Ottomania
 

 

Otto woman - an inspiration of 19th century Ottoman hangings for Roger Vivier collection

A post shared by Suzy Menkes (@suzymenkesvogue) on

 

Jean-Paul Goude imzalı vurucu görsel-işitsel yerleştirme, henüz sahneye tek bir ayakkabı çıkmadan herkesi avucuna almıştı. Duvar panellerindeki hareketli figürler, dijital dünyaya uygun kalıcı moda imajları nasıl yaratılır sorusuna ferahlatıcı bir cevap niteliğindeydi.

Gözlerini sürekli dans eden ve şarkı söyleyen figürlerden alabilenleri, Kreatif Direktör Bruno Frioni’nin alçak topuklu geniş seçkisi bekliyordu. Tasarımlar alçak topuk denince gözünde sıkıcı ayakkabılar canlananları şaşırtacak yaratıcılıktaydı.

 

 

It is all about the Podium Square heel on boots from Roger Vivier

A post shared by Suzy Menkes (@suzymenkesvogue) on

 

İlhamını Osmanlı duvar halılarından alan “Ottowoman” isimli egzotik ayakkabılar, kürk mule pabuçlar, ve maksimalist çiçek tomurcuklarıyla bezeli terlikler, sıradışı tasarımlardan öne çıkanlar arasındaydı.

 

 

High octane glamour for velvet slipper from Roger Vivier

A post shared by Suzy Menkes (@suzymenkesvogue) on

 

Biraz daha yüksek topuk arayanlar için ikonik Fransız aktrist Catherine Denevue’nun 1960’larda giydiği Vivier silüetinden esintiler içeren kare bootieler podyumda yerini almıştı. Abartıdan hoşlananlar için ise seksi yüksek topuklara uçuşan tüyler iliştirilmişti. Diz boyu botlar ile sandaletlerde de görülen kuş motifleri ve tüyler, hayalperest çekimin her çeşit ayakkabıda kendini gösterebileceğini kanıtlıyordu. 

 

 

Decorative feathers on BOOTS from Roger Vivier

A post shared by Suzy Menkes (@suzymenkesvogue) on

 

 Hermès: Şeytan ayrıntıda gizli

 Hermès son bir kaç sezondur ayakkabı ve çantaları ayrı koleksiyonlarda sunuyor. (Benzersiz eşarplarını neden koleksiyonlara katmadıkları açıklayamadığım bir durum.)

 

And yes, HERMES do some lighter, fancier and decorative shoes too for winter 2017

A post shared by Suzy Menkes (@suzymenkesvogue) on

 

Hermès el çantaları Kelly günlerinden beri büyüsünü korusa da şimdi daha ilgi çekici detaylar ön planda. Renkli, örme, değiştirilebilen sap seçkisi ve hatta saplarda görülen desenlere sahip örme çantalar şovun sürprizleriydi.

 17-03/23/810.jpg

 Ayakkabılar da taze ve ilham verici detaylarla bezeliydi: abartısız kare topuklara sahip bilekte biten botlar, deri ve süet spor ayakkabılar, aynı malzemelerden yapılmış terlikler Hermès şovunun dikkat çeken parçalarından bazılarıydı. Biri ayakkabı cenneti mi dedi? Göz alıcı, altın “H” tokalarla süslenmiş şişe yeşili süet loaferlar cennette olduğumuzun bir kanıtıydı.

 

Hermes: fine fabric, perfect colour, elegant sports shoe - only from Hermes

A post shared by Suzy Menkes (@suzymenkesvogue) on

ETİKETLER: AYAKKABI , SERGİ