18 Kasım 2014

Avedon'un Görkemli Alemi

YAZI: SUZY MENKES

 
Stephanie Seymour, Versace Bahar/Yaz 1993 campaign, New York, Kasım 1992 
Fotoğraf hakkı: © 2014 Richard Avedon Vakfı. Gagosian Gallery. 
 
80'li yılların özünü, süpermodellerin ortaya çıkışı oluşturuyor. Ben de, uzun ve güçlü bu Amazon kadınların ortaya çıkışına ön sıradan şahitlik ettim. Özellikle, geriye doğru attığı mağrur başı ve durdurulamaz sıkı bacaklarıyla Linda Evangelista. 
 
Yvette, Shalom Harlow, Stephanie Seymour, Kate Moss, Nick Moss, Aya Thorgren, ve Kristen McMenamy, Versace Bahar/Yaz 1993, New York, Kasım 1992 
Fotoğraf hakkı: © 2014 The Richard Avedon Vakfı. Gagosian Gallery. 
 
Linda Evangelista, Stephanie Seymour, ve Christy Turlington, Versace Bahar/Yaz 1993, New York, Kasım 1992 
Fotoğraf hakkı: © 2014 The Richard Avedon Vakfı. Gagosian Gallery. 
 
Ve 1992'de Richard Avedon bütün bu süpermodelleri Gianni Versace reklamında bir araya getirdi. Naomi Campbell, "O çekimi daha dünmüş gibi hatırlıyorum." diyor. Linda, Stephanie Seymour, siyah ve parlak vücuduyla Naomi, tatlı suratlı Christy Turlington, enerjik Shalom Harlow ve ruh kardeşlerinin seviyesine ulaşmaya çalışan küçük şirin Kate Moss, hepsi bu reklam kampanyasında bir araya geldi.  
 
Kate Moss ve Aya Thorgren, Versace Bahar/Yaz 1993, New York, Kasım 1992 
Fotoğraf hakkı: © 2014 The Richard Avedon Vakfı. Gagosian Gallery. 
 
Paris Photo sanat fuarındaki Gagosian Galerisi standının dış duvarına yaklaşıp Avedon'un süpermodellerini ön tarafta çerçevelenmiş olarak görünce hızlı bir soluk aldım. Grand Palais'nin cam kubbesinin kafesleri çerçeve camının üzerine yansıyordu ve fotoğraflara daha da fazla "demir leydi" etkisi katıyordu.  
 
Bu nasıl da dik kafalı, cinsellik kokan bir muziplik! Linda Evangelista siyah elbisesi içinde Seymour'ın bol kesim pantolonu içinde genişçe açılmış bacaklarına doğru sürünüyor. Ya da ikisinin de kalın parlak çizgili kıyafetler giydiği fotoğrafta, Naomi, genç Kristen McMenamy'nin sırtına biniyor.  
 
Naomi Campbell, Kristen McMenamy, Linda Evangelista, Stephanie Seymour, ve Christy Turlington, Versace Bahar/Yaz 1993, New York, Kasım 1992 
Fotoğraf hakkı: © 2014 The Richard Avedon Vakfı. Gagosian Gallery. 
 
Linda Evangelista 
 
Başka bir fotoğrafta, bütün modeller simsiyah elbiseler içindeler. Kristen'ın geniş sırtı kameraya ters dönmüş. 
O dönemler, güçlü kadın simgesi moda dünyasında çok baskındı. Çift cinsiyetlilik ve feminist enerji, grunge ortaya çıkmadan önce zirve yapmıştı. 5 yıl sonra, Gianni vefat etti.  
 
Linda Evangelista ve Stephanie Seymour 
 
Gagosian'ın çok etkileyici ve güçlü siyah beyaz fotoğrafları vardı. Ama bu vahşi kadınlar canlı renkler ve sert desenler içinde, hem kendi zamanlarının moda dünyasını hem de moda dünyasındaki sonsuzluklarını yansıtıyorlar.  
 
Christy Turlington, Versace Bahar/Yaz 1992, New York, Kasım 1992 
Fotoğraf hakkı: © 2014 The Richard Avedon Vakfı. Gagosian Gallery 
 
Bunu Avedon, daha uygun olarak şöyle ifade ediyor: " Benim yaptığımı yaparsanız, yani zamanınızın güzellik anlayışını yansıtmaya çalışırsanız, onun hiçbir zaman modası geçmez."
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: KATE MOSS , VERSACE , NAOMİ CAMPBELL , SUZY MENKES , RİCHARD AVEDON