26 Ocak 2016

Atelier Versace'den Dekolte Sporu

YAZI: SUZY MENKES

donatella-versace-suzy-menkes-couture-vogue

Donatella Versace ile Suzy Menkes, Atelier Versace defilesinin sahne arkasında.

Fotoğraf: @SuzyMenkesVogue

Versace  defilesinden birkaç saat önce, üçüncü kez Kontes Greffulhe'nin kıyafetlerini görmeye gidiyorum. Paris, Palais Galliera'da düzenlenen "La Mode Retrouvée" adlı bu sergiyle ilgili heyecanlıyım. Sergi alanındaki siyah beyaz bir filmde Marcel Proust'un taptığı ve bütün couture terzilerinin hayran olduğu bu kontesle ilgili bir film gösteriliyor. 

donatella-versace-suzy-menkes-couture-vogue

Kontes Greffulhe, Worth modaevinden bir elbiseyle Paul Nadar tarafından fotoğraflanmış, 1896.

Fotoğraf: Nadar/Galliera/Roger-Viollet

 

Camın ardındaki elbiselerin ince işçiliği hemen göze çarpıyor. Ayrıca geçmişten sanatsever süper zengin aristokratların yaşamlarını gösteren eski fotoğraflar da incelenmeye değer.  

Bir anlığına durup, üzerinde metalik ve inci boncuklarla işlenmiş zambakların olduğu Worth tasarımı kadife bir elbise giymiş Kontes Greffulhe'nin sonsuz asaletini inceledim.

donatella-versace-suzy-menkes-couture-vogueWorth modaevinden "robe aux lys" (zambaklı elbise), 1896 civarı.     

Fotoğraf: L. Degrâces et Ph. Joffre/Galliera/Roger-Viollet

Moda Tarihçisi Olivier Saillard'ın ustaca düzenlendiği serginin, Atelier Versace'nin defilesinden daha çok ilgimi çekmesi Donatella Versace'nin suçu değil. 

Defilenin sahne arkasında Donatella bana, güçlü kadınlardan ve dağ sporlarından ilham aldığını söylüyor. Bu ilham, podyumda neon çizgili kar beyazı pantolon takımına, dağcı klipslerine ve dağ havasında sizi dondurabilecek kadar çok dekolteye dönüşmüş. 

donatella-versace-suzy-menkes-couture-vogue

Fotoğraf: Indigital

Bu spor havası daha sonra Versace'nin alışık olduğumuz dekolteli elbiselerine dönüşüyor. Elbiselerin bazılarına derin bir bacak yırtmacı verilmiş, bazılarının ise kısa etek uçlarına sanki seksi bir deniz kızına aitmiş gibi file ve ipler eklenmişti. 

Ön sıra ünlülerinden Rita Ora da buna benzer ipli bir elbise giymişti ve elbisesinin altından dövmesini görebilirdiniz. 

donatella-versace-suzy-menkes-couture-vogue

Fotoğraf: Indigital

Versace'nin Atelier koleksiyonu, geçen couture sezonunda bir ilkbahar havasına bürünmüştü. Ama 2016 yaz koleksiyonu, bitmek bilmeyen etkinlikler ve "event"ler için hazırlanmış gibi duruyor. Kristal bağcık ve iplerden yırtmaçlara kadar her şey dikkati üzerine çekmek için yarışıyordu. Hatta defileye sportif bir hava katması gereken dama desenli kıyafetler bile kısa kesimli ve göğüs dekolteliydi.  

donatella-versace-suzy-menkes-couture-vogue

Fotoğraf: Indigital

Çalınan şarkılar, vücutlarıyla ilgili özgüvenli, hayatları kendi kontrollerinin altında kadınlarla ilgiliydi ama kıyafetlerin her bir zerresi " Oscar!" diye bağırıyordu.  

Kıyafetlerin hepsi ünlülerin giymesi için tasarlanmış gibiydi ki bu tamamen 21. yüzyılda ortaya çıkan bir giyim kategorisi; tabii bir de telefonla çekim yaparken güzel çıkması gereken "selfie omuzu" diye bir terim var. Oscar töreninin kırmızı halısında bu Versace elbiselerinden görmezsek bunu bir "moda suçu" sayarım.   

donatella-versace-suzy-menkes-couture-vogue

Fotoğraf: Indigital

Peki neden 19. yüzyılın haute (üst) sosyetesinden Kontes Greffulhe'nin sonsuz asaletiyle bugünün gösterişçi couture'ü arasında bir bağlantı kurdum? Çünkü bu iki ayrı dünya ve gerek stil gerekse işçilik anlamında aralarında oluşmuş derin uçurum, 21. yüzyılın yaşam tarzında haute couture'ü tanımlamanın ve hatta böyle bir haute couture tarzı olduğuna inanmanın aslında ne kadar zor olduğuna ışık tutuyor.     

Küratörlüğünü Olivier Saillard'ın yaptığı “La Mode Retrouvée: Les robes trésors de la comtesse Greffulhe” sergisi, 20 Mart'a kadar Paris'te görülebilir.

Atelier Versace İlkbahar/Yaz 2016 Couture Koleksiyonu

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: SUZY MENKES , ATELİER VERSACE , DONATELLA VERSACE