25 Şubat 2010

Arzu Kaprol

İstanbul Fashion Week'in ilk gün kapanış defilesini yapan Arzu Kaprol ile yeni kreasyonu Spirit'i ve yakın gelecek projelerini konuştuk.


İstanbul Fashion Week 2010'un ilk gününü siz kapadınız. Alıştığımız Arzu Kaprol çigilerinde ilginç detaylar vardı. Bu koleksiyon için bugüne kadar yapmadığınız yeni neler tasarladınız?

Evet kapanış defilesi olarak Spirit koleksiyonumu sergiledim. Koleksiyonda her sezon Arzu Kaprol'da kullandigimiz pilise, hacimli kol ve yaka detayları yoğun olarak vardı. Styling olarak biraz daha yoğun ve iddialı bir tarz tercih ettim. Yaz koleksiyonumun devamı olarak hacimler devam etti ve kışta daha keskinleşti.

Volümlü omuzlar, deri skinny'ler ve metalik efektlerle Kaprol kadınları biraz daha mı maskülenleşiyor?

Karanlık renklerin kararlılığı bu yorumu destekliyor. Daha sert ve güçlü ifade diline geçtiğim bir dönemin başlangıcı oldu benim için. Kendimi de aynı oranda, kararlı ve güçlü hissettiğim, duyarlı ve dirençli bir yaşam enerjisi aldığım keyifli bir dönem...

Bir de şu çok konuşulan defile müziğiniz... Mercan Dede ve mevlevi müziğinin ardından ‘android' kadınlar doldurdu podyumu. Fikir nasıl çıktı?

Kafamda tüm moda dünyasının koşuşturması içinde defileye gelen konukların oturup biraz rahatlayacağı, zihinsel bir arınma yaşayacağı bir süreç planladım. Yaşamdaki zıtlığı verebilmek, birbirini tamamlayan iki zıtlığın birbirini nasıl yücelttiğini ve yaşamı oluşturduğunu bu kadar keskin ifade edebilmek vardı kafamda. Mercan Dede'nin Fusion Monster albümü bunun için büyükbir ilham kaynağı oldu. Ben de finalde tshirtümde Fashion Monster yazısıyla çıkarak buna bir gönderme yaptım.

Sizce her kreasyonun bir hikayesi olması gerekir mi?

Her koleksiyonun onu tasarlayan için bir hikayesi ve içsel hesaplaşması var kuşkusuz. Bunu başkalarıyla paylaşıp paylaşmamak onu yaratan kişinin tercihi.

Sizin tasarımlarınızın kahramaları kimler oluyor genelde?

Güçlü kadınlar! Yaşamda üretmeyi, var olmayı umutlandıran güçlü kadın kahramanlarım var.

Bizimle paylaşabileceğiniz heyecan verici bir proje var mı bu ara?

Arzu Kaprol mağazalarının açılmaya devam etmesi bugünlerde beni çok heyecanlandırıyor. Bu yıl altı mağaza daha açılması yönünde çalışmalar ilerliyor. Kuruçeşme mağazasında couture alanında çok önemli isimleri ağırlamaya başladım. Yurtdışına da kişiye özel couture yapıyor olmak ve insanların bunun için özel olarak İstanbul'a benim showroomuma gelmeleri büyük keyif.

Londra Moda Haftası'ndan ilham verici üç isim?

Erdem, Sevgili Hakan ve Bora tabii ki...

 

-Barış Çakmakçı

İlgili Başlıklar