24 Şubat 2016

Alexander McQueen: Bir Düşün Doğuşu

YAZI: SUZY MENKES

alexander-mcqueen-suzy-menkes-vogue

Fotoğraf: Indigital 

Sarah Burton iki hafta içinde doğum yapacak, bu yüzden bir sanatçı olarak normal görülebilecek bir şey yapmış. Doğumla ilgili düşlerini, umutlarını ve belki de korkularını Alexander McQueen koleksiyonuna aktarmış. 

Özellikle çıplak tenin açığa çıktığı sık dikişli kıyafetlere ve yorgan gibi gözüken bir robdöşambra baktığımızda, koleksiyonun özünde bir yumuşaklığın yattığını fark edebiliriz. O puf puf  robdöşambr, üzerine işlenmiş pembe çiçeklerle ve yeşil yapraklarla en yüksek couture seviyesine taşınmıştı.  

alexander-mcqueen-suzy-menkes-vogue

Fotoğraf: Indigital

Kıyafetlere büyüden korunma tılsımınlarına benzer desenler ve aksesuarlar serpiştirilmişti: kelebekler, ay figürleri, dudaklar sık sık karşımıza çıkıyordu, hatta süslemeler o kadar fazlaydı ki ayakkabıların üstünde bile çiçekler görmek mümkündü.  

Modadaki uzun kariyerim boyunca, doğumu ve kadın doğurganlığını ilham olarak alan hiçbir koleksiyon görmedim.  Fakat şimdi Sarah Burton, iyi dikim bir kabanın altına sadece bir sütyen koyarak, göğüsleri öne çıkarıyordu.  

alexander-mcqueen-suzy-menkes-vogue

Fotoğraf: Indigital

Defilenin sonuna doğru gördüğümüz dantelli gece elbiselerinde, kalçalar ve baldırlar kasıtlı olarak görünür hale getirilmişti.  

"Bilinçaltındaki her şeyi yansıtmak istedim; zaman kavramını, gece kelebeklerini ve gözleri biraz da sürrealizme başvurarak kullandım, koleksiyonum geceleri ortaya çıkan her şeyle ilgiliydi," diyor Sarah, "Buna bir de gösterişi ve bir kadının makyaj masası fikrini kattım, aslında her şey bilinç/bilinçaltı ilişkisiyle alakalı" diye ekliyor.     

alexander-mcqueen-suzy-menkes-vogue

Fotoğraf: Indigital 

Kadınlığın hem karanlık hem masumane halleri siyah dantellerin ve pudra renklerin yan yana kullanılmasıyla şık bir biçimde yansıtılmış. Örneğin saten kapitone bir ceket kelebeklerle süslenmiş ve kenarları beyaz kürkle kaplanmış. Ama aynı zamanda kelebeklerle ve siyah kuşlarla süslü dar, siyah dantelli bir elbise de vardı.   

alexander-mcqueen-suzy-menkes-vogue

Fotoğraf: Indigital

Sarah Burton'ın başarısının ana kaynağı bütün bunları yaparken bir yandan cinselliği de göz önüne almasıydı, tıpkı Lee Alexander McQueen'in kendisinin de yaptığı gibi. Bu bazen rahatsız edici olabilir ama bu kez tamamen bir kadının bakış açısından yansıtılmıştı. Doğumun asaletini kutlayabilmek, bir moda defilesi için büyük bir başarı. 

Alexander McQueen 2016-17 Sonbahar/Kış Defilesi

ETİKETLER: SUZY MENKES , ALEXANDER MCQUEEN , SARAH BURTON