30 Ekim 2015

Alber Elbaz'ın Lanvin'den Sürpriz Ayrılığı: Sırada Ne Var?

YAZI: SUZY MENKES

15-10/30/suzy-menkes-alber-elbaz.jpg

Suzy Menkes ve Alber Elbaz, Nisan 2015'de düzenlenen Condé Nast Uluslararası Lüks Konferansı'nda.

Fotoğraf: Suzy Menkes Instagram

Önce Raf Simons Dior'dan istifa ediyor, 7 gün sonra ise Alber Elbaz Lanvin'den beklenmedik bir şekilde ayrılıyor. Şu günlerde modada sık yaşanan olağan dışı istifalardan iki örnek...  

Geçen nisanda Alber Elbaz'la ilk kez düzenlenen Condé Nast Uluslararası Konferansı'nda uzun uzadıya konuşmuştuk, o zaman söylediklerini hatırlamakta fayda var: 

"Bu dijital çağda, anı kaydetmek için ekranların ardında yaşıyoruz. Artık bakmıyoruz, sadece çekiyoruz. Artık dinlemiyoruz, kaydediyoruz. Artık konuşmuyoruz, sadece 'post'luyoruz."  

Bu şair ruhlu, içgüdüleri kuvvetli ve ilham dolu tasarımcı; modayı, sanatkârlığı ve lüksü son derece özgün bir biçimde yorumluyor ve bu yorumlarını CNI Lüks konferansında bizimle paylaşmıştı.

Moda evlerindeki kreatif direktörlerin uzun süre kalmamaları konusunu önceki yazdığım "Moda Dünyaşı Çöküşte Mi?" adlı yazımda okuyabilirsiniz. 

Elber Elbaz, 14 sene sonra Lanvin'den "çıkarıldı". Bunu Lanvin'in basın açıklamasındaki tona dikkat ederek anlıyoruz. Sade açıklama şu şekilde: "Bugün Lanvin markası, Alber Elbaz'la olan işbirliğine son vermiştir. Markanın 125 yıllık uzun tarihine eklediği bu bölümden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz." Herkesçe sevilen; modern kadınının gücünün, tutkusunun ve güvensizliklerinin izini sürerek anlamlandırmaya çalışan; Jeanne Lanvin'in ruhunu ve kadın haklarına saygısını yeniden canlandıran Alber Elbaz'a bu şekilde soğuk bir tonla veda edilmesi cömertçe bir hareket değil.   

15-10/30/suzy-menkes-alber-elbaz-vogue.jpg

Fotoğraf: Suzy Menkes Instagram

Lanvin'in kreatif direktörü Alber Elbaz'ın diğer tasarımcılara cömert yaklaşımı ve saygısı efsanevidir. Yves Saint Laurent, Elbaz'ı kendi markasının hazır giyim koleksiyonunu tasarlaması için işe aldığında ve beraber çalıştıkları seneler boyunca Elbaz her zaman Yves Saint Laurent'e büyük bir saygıyla yaklaşmıştı. Hatırlarsanız YSL'in başına Tom Ford gelince Alber Elbaz'ı işten çıkarmıştı. Alber Elbaz, Jeanne Lanvin'in moda evine veda ederken şunları söyledi: "Markanın hakim hissedarının kararı sonucunda Lanvin'den ayrılırken 14 sene boyunca Lanvin'i yenilememe yardımcı olarak benimle birlikte tutkuyla çalışan herkese şükranlarımı ve dostluğumu sunuyorum. Lanvin atölyelerinde bana eşlik eden, yaptığım işi zenginleştiren ve destekleyen bütün mükemmel iş arkadaşlarıma minnetlerimi sunuyorum. Lanvin'in marka olarak duruşunu ortaya koymaya  çalışırken karşılaştığımız zorlu yaratıcılık süreçlerini beraber atlattık, Lanvin'i o eski görkemli haline geri getirdik ve Fransa'daki diğer lüks moda evleri arasında hak ettiği yere gelmesini sağladık."  

 

Bu zarif ve ilham verici tasarımcı kesinlikle özlenecek. Ama ben, bunun, Elbaz'ın moda kariyerinin sonu olduğuna inanmıyorum. Her sezon defilelerinde ortaya koyduğu keşif dolu tasarımlara ek olarak yaptığı işin her aşamasına olağanüstü bir derinlik ve duygu katıyor. Paris'te düzenlediği sergi buna örnek gösterilecek mükemmelikte.  

"Alber Elbaz/Lanvin: Manifeste" sergisinde, James Bort, Juliette de Cunha, Mark Leibowitz, Katy Reiss ve Alex Koo gibi fotoğrafçılara ait 350 tane fotoğraf gösteriliyor. Bu serginin amacı sadece tasarımcının Lanvin'deki işlerini sergilemek değil aynı zamanda fotoğraf ve moda arasındaki ilişkiyi keşfe çıkmak ve kıyafetlerin yapılış sürecindeki sanatkârlığı, el işçiliğini takdir edebilmek.  Sergi Paris'te Maison Européenne de la Photographie'de 31 Ekim'e kadar sergileniyor olacak.  

15-10/30/suzy-menkes-alber-elbaz-vogue-2015.jpg

Fotoğraf: Suzy Menkes Instagram

 

15-10/30/suzy-menkes-alber-elbaz-8.jpg

Alber Elbaz'dan Lanvin tarzı.

Fotoğraf: Suzy Menkes Instagram

15-10/30/suzy-menkes-alber-elbaz-9.jpg

Kadınları seven ve onlar için çalışan Alber Elbaz. Paris Maison Européenne de la Photographie'deki "Manifeste" sergisinden bir cansız manken. Sergi bu pazar, yani ayın 31'inde sona eriyor. Paris'teki takipçiler ve arkadaşlar - kaçırmayın! Bu haftasonu!

Fotoğraf: Suzy Menkes Instagram

Geçen nisanda Floransa'da düzenlenen ilk Condé Nast Uluslararası Lüks Konferansı'nda Alber Elbaz'la çok keyifli vakitler geçirmiştik. Alber her zaman çok eğlenceli olmakla birlikte çok derin bir insandır.  

15-10/30/suzy-menkes-alber-elbaz-4.jpg

Alber Elbaz, Nisan 2015'te Floransa'da düzenlenen CNI Lüks Konferansı'nda Suzy Menkes (solda) ve Rosita Missoni (sağda) ile.

Fotoğraf: Suzy Menkes Instagram

Alber'in o zaman yaptığı konuşma, herkesin dilindeydi. Modanın geleceğini analiz edişinde gördük ki kendi zamanının ilerisini gören bir tasarımcıydı. Beklenmedik bir durumu zafere dönüştürebilecek bir kişi varsa o da Alber Elbaz'dır.  

Yaratıcı tasarım süreçleri, modanın önderlerinin yaşadıkları deneyimler ve geleceğin piyasa eğilimleri üzerine daha fazla şey öğrenmek isterseniz Nisan 2016'da Seoul'da düzenlenecek olan Condé Nast Uluslararası Konferansı'na gelmelisiniz. 

Önceki CNI Lüks Konferansı'ndan Karl Lagerfeld'le konuşmamızı buradan, Nadja Swarovski'yla konuşmamızı buradan, Apple'dan Jony Ive ile röportajımı buradan okuyabilirsiniz. 

ETİKETLER: SUZY MENKES , ALBER ELBAZ , LANVİN , JEANNE LANVİN