29 Temmuz 2018

Alber Elbaz'dan Seyahat Dostu LeSportsac Çanta Koleksiyonu

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

Alber Elbaz

 

Vogue moda yazarı Suzy Menkes ve Alber Elbaz

“Bence çok fazla sufle var ama ben gerçek pastayı, gerçek çikolatayı, gerçek anlaşmayı arıyorum” diyor Alber Elbaz. Tatlıyı ve içinde yaşadığımız evrenin sürekli bozulma durumunu, moda sistemini anlatmak için bir metafor olarak kullanıyor. En gerçek anlaşmayı ise, iyi bir kek ve beraberinde içine eklenen birkaç şeye bağlıyor. Tıpkı şu anda Elbaz’ın LeSportsac çantalarına bağlanışı gibi.

Alber Elbaz

Geçtiğimiz yıl boyunca, bir dizi çanta eskizleri üzerinde marka ile çalışan tasarımcı, LeSportsac ekibiyle çok rahat hissettiğini söylüyor. Pist kariyerinde temel olan metin baskılarını devam ettiren Elbaz, “Benim için kelimeler önemli bir şey. Çünkü  bugün yaşadığımız dünya görsel dünya kadar kaotik, biraz kelime ve hikayeye ihtiyacımız var. Her zaman öykülerimin sürdüğüne, görselin çok kısa bir süre kaldığına inanıyorum. Bu yüzden her zaman kelimelerden yardı alırım” diyor.

Alber Elbaz

Seyahat etmediği dönemlerde, kadınlar hakkında bir şey fark ettiğini belirten Elbaz “Dünyaya baktığımda, dünyadaki kadınlara baktığımda, onların gerçekten ihtiyaç duydukları şeyin, hayatlarında bir miktar hafiflik olduğunu farkettim. Kadınların hayatları bazen, biraz ağır olabiliyor, ağır görevler alıyorlar mesela. Ve ‘Neden hafif bir çanta yapmıyoruz?’ dedim. LeSportsac hakkında çok akıllıca bir şey var: Birçok cebi var, çok organize, ama her şeyden önemlisi, çok hafif.” 

Alber Elbaz

LeSportsac ile olan işbirliğinden sonra hazır giyim işine de sıcak baktığını belirten Alber, ‘Acelem yok. Her zaman, sevdiğim insanlar ve sevdiğim kadınlar için, sevdiğim şeyleri yapmak istiyorum. Şu an için gözlemliyorum. Zaman zaman durmak, etrafa bakmak, fikirleri, kelimeleri, hikayeleri, ihtiyaçları ve yaşam değişimlerini görmeye ve anlamaya çalışmak ilginç bir şey. Bir tasarımcı olarak düşünüyorum. Hepsini dikkate almalıyız” diyor.

Alber Elbaz

15 Ağustos’ta Lesportsac.com’da ve mağazalarda; 5 Eylül’de New York Moda Haftası’nda, tanıtımı yapılacak çantaların harika olduğunu düşünen Elbaz, esnek kumaşlarından ötürü her zaman daha fazla eşyaya yer olduğunu söylüyor. Çantaların cömert tarafını da vurgulayan tasarımcı, içine ne kadar çok eşya koyarsan, hep daha fazlasını koymak istersin diyor. Ve yine bir metaforla bitiriyor: ‘Tıpkı şeker gibi, ne kadar çok kullanırsan, canın hep daha fazla kullanmak istiyor.’ LeSportsac çantalar, fonksiyonel cepleri ve dayanıklı kumaşlarıyla seyahat için ideal. 

ETİKETLER: ALBER ELBAZ , LESPORTSAC , ÇANTA