21 Ocak 2015

Akıllı Telefonlar Erkeklerin Görünüşlerine Etki mi Ediyor?

YAZI: SUZY MENKES

Gördüğüm şeyi "kibirli erkeklerin duvarı" olarak adlandırabiliriz; hepsi oturuyor, poz veriyor ve birbirlerinin kasılarak yürümelerini izliyorlar. 
 
Kraliyet mavisi pantolonlar giyilmiş altın renk ceketler, mor takımlar,  frambuaz rengi yağmurluklar, güneşi ve bulutlu gökyüzünü yansıtan gümüşi gözlükler... 
 
Pitti'deki kibirli erkekler.
 
Kendisini erkek kıyafeti tasarımcısı olarak tanımlayan ve erkekleri günlük giyimde daha havalı ve gösterişli giyinmeye teşvik etmek için elinden geleni yapan Brunello Cucinelli "Selfie'ler yüzünden. Artık selfie'ler sayesinde kendilerini daha sık gördükleri için, daha şık giyinme bilinci ortaya çıktı." diyor. 
 
Fotoğraf hakkı: Enrico Labriola 
 
Floransa'da Pitti Uomo erkek giyim fuarına ev sahipliği yapan binanın duvarları, bankları ve yolları değişen zamanların iyi bir göstergesiydi. Fuara neşeli bir iyimserlik sahipti; Pitti Immagine'in CEO'su Raffaello Napoleone'nin dediğine göre katılım geçen seneye kıyasla %27 artmıştı.  
 
Pitti'deki havalı erkekler poz verirken. 
 
Dünyada, terörizm, dövizde yaşanan düşüşler, tavana vuran petrol fiyatları gibi birçok sorun varken, erkeklerin kıyafetlere karşı şaşırtıcı bir şekilde artan ilgisi üzerine düşündüm.   
 
Ve kendime sordum: Bu gerçekten de akıllı telefonlar ve onların kişinin kendisi hakkında düşünmesine yol açmasından mı kaynaklanıyor? Neticede, artık Floransa'da veya başka bir turistik yerde kartpostallar görmüyoruz. Onun yerine, seyyar satıcıların, yalnız gezenler bile kendilerinin güzel bir fotoğrafını çekebilsinler diye selfie çubukları sattıklarını görüyoruz. 
 
Brunello Cucinelli'yle sohbet ettik. Erkekler, onun eşsiz tasarımlı spor kıyafetleri içerisinde sıralanmıştı: günlük, soluk renkli, eşleştirilebilen, narin ve farklı dokulara sahip, vücudu saran kıyafetler. Brunello'nun kendisi denizci tarzı kruvaze bir ceketle bej rengi kaşmir bir pantolon giymişti,  modellerin kıyafetleri de de aynı bu şekilde farklı renk ve dokuların eşleştirilmesiyle oluşturulmuştu.  
 
Brunello Cucinelli'de sıralanan modeller. 
 
Moda dünyasındaki eşine az rastlanır filozoflardan biri olan Brunello, satın almayla ilgili farklı bir duruş hakkında konuştu: "Tüketmek değil, kullanmak."; doğaya duyulan yepyeni bir saygı; İtalya'daki genç ruhun getirdiği yeni tesir; yeni Papa'nın etkisi, geçen pazar 40'ına yeni basmış genç bir başbakan Matteo Renzi... 
 
Ancak aklım şu "Selfie" meselesine takılmıştı. Pitti'deki fuar standlarında dolanırken, çim yeşili süet ayakkabılara baktım ve bir erkeğin ayaklarının uçlarını kaldırarak bu elegan ayakkabısının fotoğrafını çektiğini hayal ettim. Moda dünyasını işgal etmiş süslü sneaker'ların bu kadar çok olmasının sebebi de onların bir fotoğraf karesinde eğlenceli gözükeceğinin düşünülmesinden mi kaynaklanıyor diye merak ettim.  
 
Brunello Cucinelli'nin sportif look'u. 
Fotoğraf hakkı: Bruce Cuccinelli 
 
Fuarda geleneksel kol düğmeleriyle veya farklı süslemelerle dolu aksesuar tezgahları fazlalaşmıştı.  
 
Bu gerçek olabilir mi? Akıllı telefonların bütün kıtalardaki erkekleri farklı bir gösteriş bilincine itmiş ve etkilemiş olması mümkün mü?  
Pitti'nin standlarından uzaklaşarak duvar kenarına oturuyorum. Etrafımdaki erkeklerin her biri, modern aksesuarların en önemlisini elinde tutuyordu: akıllı telefon. Ve bu akıllı telefonların en az yarısına sanatsal ve süslü kılıflar takılmıştı. Yeter ki modaya boş bir alan verin, orayı da doldurmanın yolunu bulur.  
 
John Henric giyen modeller. 
 
Fotoğraf: Enrico Labriola 
 
 
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: SUZY MENKES , BRUNELLO CUCİNELLİ , PİTTİ UOMO , ERKEK GİYİM , RAFFAELLO NAPOLEONE , FUAR , DEFİLE , MODA