12 Nisan 2010

Agustin Merlo

Bağımsız online dergi Vnfold ilham verici, yenilikçi detaylarla dolu. Taze beyinlerin bu yaratıcı girişiminin mutfağındaki isimler Oscar Gómez Poviña, Agustín Merlo ve Maximiliano Mantegna; Vogue.com Türkiye'nin sorularını yanıtladı. Aykırı ve içtenler. Hemen belirtelim, dergi, İspanyolca-İngilizce. Ama siz yazılara takılmayın; moda evrenseldir.

 

Vnfold projesi nasıl başladı?

Bu bizim ilk bağımsız editoryal projemiz.  Online içerik ve basılı medya arasında bir köprü kurmak istedik. Bu yüzden poster formatını seçtik. Yalın bir tasarım ve yoğun bir içerik olması amacımızdı. Herkesi bu alanı akıllıca kullanması ve dahiyane fikirler üretmesini istedik.

 

Nasıl gelişti süreç?

Proje süreci bir sene önce başladı. Oscar yazmak istedi ve yayın yönetmeni oldu. Max da reklam ve pazarlama gibi bazı rutin işleri devraldı. Ben de sanat yönetimini üstlendim. Hiçbirimiz yeniden patronlarla çalışacağımız bir iş kolu düşünmüyoruz. Antonella Arismendi'nin estetik bakış açısıyla online dergi çıktı ortaya.

 

İlk ne zaman çıktı ortaya?

Geçtiğimiz ağustos ayında ilk pilot sayımızı çıkardık. Ardından çok iyi iş bağlantıları kurarak dolu dolu iki sayı yaptık. İlkinin teması Black Celebration, ikincisi ise Esprit du Temps.

 

Bağımsız bir dergi olarak modaya duruşunuzu açar mısın?

Modaya bakışımız gerçekçi, aktüel ve somut. Bildiğimiz formları ve alışılmış yapıları kıran insanları seviyoruz. Ve onlara kendilerini ifade edebildikleri bir ortam hazırlamak istiyoruz. Editoryal anlamda moda bir oyun alanı. Herhangi bir kalıba girmemeli. Sadece bir tüketim ya da katalog malzemesi olarak görülmemeli. Analog filtreler, anlambozumu ve görselliğin yeniden doğuşu bizim için moda. Bu yüzden sürekli fotoğrafçıları yüreklendiriyoruz. Birinin çöpü diğerinin hazinesi olabilir.

 

Kimlerin stilini beğeniyorsunuz?

O kadar çok isim var ki, birini bile atlamak istemeyiz. Ama Courtney Love, Ian Curtis, Alice Dellal, Kate Moss, Vincent Gallo, 90'ların black metal grupları, Chloe Sevigny, Rumi Nelly, Curry&Coco ve muhteşem Tamaryn Brown.

 

Gizli zevkleriniz neler?

Agustin: Geç kalkmak ve bol bol dondurma yemek.

Oscar: Oyunlar ve postmodern felsefe.

Max: Streaming videolarla ilgili her şey.

 

Sıkça kullandığınız bir cümle var mı bu aralar?

“HA! HA! İŞ ZAMANI!”

 

Editörün notu: Vnfold'u incelemek için sabırsızlığa kapılmayın. Sayfayı sonuna kadar inmek için yüklenmesini beklemelisiniz.

-Barış Çakmakçı

İlgili Başlıklar