01 Temmuz 2014

Afrika’nın dışındaki lüks

YAZI: SUZY MENKES

Güney Afrika’da “Okapi” olarak bilinen efsanevi tek boynuzlu atların bir büyüsü vardır. Bu yüzden tasarımcı Hanneli Rupert’in sihirli değneğini dokundurarak Londra’da Percy Street üzerindeki bir sanat galerisini hafta sonu için pop-up bir mağazaya dönüştürmesine şaşırmamak lazım.
 
 
Okapi’nin Londra’daki pop-up mağazası
 
Bugünden itibaren, Pazartesi akşamı saat 6’ya kadar çantalar mağazada olacak. Afrika kıtasına özgü antilop ya da devekuşu derisinden yapılmış ve markanın imzası olan keseli antilop boynuzunun altın kaplama zincirle sarkıtıldığı tote bag’leri burada bulabilirsiniz.
 
“Her şey aslında egzotik derilere dair. Ama tabii ki sürdürebilirliği korumak önemli.” diyor Hanneli ve ekliyor “Okapi çantaların nasıl yapıldığına dair izini sürebilirsiniz. Sürdürülebilirlik esaslı ve tamamen etik yollarla elde edilmiş malzemeler kullanılıyor.”
 
 
Zincirler, boynuzlar, etiketler, deriler, astarlar ve paketlemenin tamamı Güney Afrika’da yapılıyor.
 
Tasarımcının Güney Afrika tutkusu, onun Cape Town’da “Merchants on Long” adlı bir mağaza açmasına neden oldu. Ama onun planlarında yayılmak var. O, Londra’da sürekli bir mağaza açarak perakendedeki yerini almak istiyor.
 
 
 
Hanneli, çantalarında keseli antilop boynuzu gibi eşi görülmemiş ve egzotik detayları bir arada kullanarak onları dikkat çekici hale getiriyor.
 
Afrika’yı Londra’ya getirmek Afrika’nın simgesi haline gelen kahverenginin tatlı bir tonundan, kızgın güneş sarısına ya da Limpopo Nehri'nin yeşiline kadar güçlü ve zengin renkleri çanta ve cüzdanlar üzerinde taşımak anlamına geliyor.
 
Londra’daki pop-up mağazayı kaçıranlar için, Okapi’nin online satışı da var: okapi.com
 
 
 
Çeviri: Ayça Demirhan

İlgili Başlıklar