09 Temmuz 2014

Miuccia’nın Oyuncak Bebek Kızları

YAZI: SUZY MENKES

Fotoğraf kredisi: Indigital

Kısa ceketler, parlak metal düğmeler; dümdüz saçları olan, bebeksi makyajlı kızlar, Londra’da Carnaby Street’in 60’lardaki esintisi  ve 21. yüzyıl için hala terzi işi bir koleksiyon. Ayrıca Miu Miu’nun resort koleksiyonundaki görüntüler ile benzerlikler taşıyor.

Fotoğraf kredisi: Indigital

Modeller, rengarenk elbiseler ve dizlerine kadar uzanan gladyatör sandaletler ile sahnede uzun uzun adımlar atarak ilerliyordu. İşte bu, Miuccia Prada’nın Paris’te Haute Couture öncesinde, şov için geçmişi yeniden canlandırdığı, modanın onlarca yıllık tarihine dayanan sanatsal bir karışımdı.

Fotoğraf kredisi: Indigital

Göğüs kısmındaki grafik dantel işine bir bakın. Bu tamamen 70’lerin dantelleri ile bugünlerin aşk ilişkisi. Hem de el işçiliği. Androjen bir stil için akışkan uzun kollu bluzlar ve basenlere oturan skinny pantolonlar olmak üzere yeni parçalar vardı. Belirgin renkler, turuncu ve pembe karışımı ya da zeytin yeşili, haki tonlarından zümrüt yeşiline kadar sahnedeki her şey bütünüyle Prada ve onun 90’lardaki çirkin estetiğiydi.

Fotoğraf kredisi: Indigital

Şovu retro duygusundan alıkoyan şey dijital öğelerdi. Şal desenlerinin çamur rengindeki yüzeyde kıpırdanan çimen yeşili planktonlarmış gibi gözükmesini sağlıyordu

 

Ama Miuccia’nın yeteneği ticari olan şeyi artistik gösterebilmek. Çiçek dolu vazoların ve ekmek tabaklarının ahşap olduğu akşam yemeğinde de sanatsal bir hava vardı. Bir de bunun üzerine Steve McQueen, Uma Thurman, Roman Polanski ve aktrist eşi Emmanuelle Seigner, tasarımcı Marc Jacobs ve Prada’nın sanatçı ve mimar arkadaşlarını da ekleyin. Ve açık olan bir şey vardı ki, başarının formülü bir İtalyan menüsündeki en iyi yemek kadar kesindi.

 

 

Çeviri: Ayça Demirhan

İlgili Başlıklar