24 Nisan 2016

#CNILux: Lüks Dünyasında Çevresel ve Sosyal Sorumluluk

YAZI: SUZY MENKES

Swarovski-Kering-Suzy-Menkes-Sürdürülebilirlik-Vogue

Nadja Swarovski ve Marie-Claire Daveu, sürdürülebilirlikle başarıya ulaşmanın püf noktalarını konuştu. 

Fotoğraf: InDigital 

Kering'in Sürdürülebilirlik Departmanı Genel Müdürü Marie-Claire Daveu ve Nadja Swarovski, Condé Nast Uluslararası Lüks Konferansı'nda markaların, sürdürülebilirlik prensibini benimseyerek lüks alanında nasıl bir değişim yaratabileceklerini konuştular.   

Daveu, patronuyla ilgili, "François-Henri Pinault, başarının anahtarının sürdürülebilirlik olduğuna gönülden ikna olmuş durumda," diyor, "İklim değişikliğinin etkilerini gezegenin her noktasında görebilirsiniz. Bunu kendi işimizde göze almak bir seçim değil, zorunluluk! Kering olarak, sürdürülebilir materyaller bulmak ve çözümler üretebilmek adına 4 sene önce bir plan hazırlamıştık, bugün de o planı uyguluyoruz. Eğer başarılı olmak istiyorsanız, yarattığınız etkiyi düşünmek zorundasınız. Sadece kendi şirketimizi değil, bütün tedarik zincirini hesaba katmamız gerekli." 

Kering bunu, kalıcı uygulamalar gerçekleştirerek başarmaya çalışıyor. Örneğin, yeni hammadde kaynakları buluyor ve çevreye zararlı olanlardan vazgeçiyor. İnovasyon laboratuvarlarında, yeni kumaşlar üretmeye çalışıyor. Ayrıca, tedarikçilerle en başından sonuna kadar diyalog halinde olarak tedarik zincirini de geliştirmeye çalışıyor. Daveu, Kering'e bağlı her modaevini ziyaret ettiklerini ve bu modaevlerinin tarzına uygun, uygulanabilir çözümler üretmeye çalıştıklarını anlatıyor.

  Swarovski-Kering-Suzy-Menkes-Sürdürülebilirlik-Vogue

Panelde, kalıcı çözümler üretmenin önemine dikkat çekildi.  

Fotoğraf: InDigital 

Nadja Swarovski'ye göre ise sürdürülebilirlik politikaları izlemek, zaten markasının geçmişinden bu yana kökleşmiş bir prensip. Nadja'nın büyükbabası Daniel Swarovski, 1895'te hidrogücünün (su gücü) yararlarını fark etmiş. Su, bugün hâlâ marka için önemli bir faktör.  

"Swarovski'nin üretiminde suyun önemi her zaman çok büyük olmuştur, bu yüzden üretim sürecinin her zaman doğadan yana olmasına dikkat ederiz," diyor, "Günümüzde bu değerlerin değişmeye başladığına tanıklık etmek çok ilginç; öte yandan, ne kadar önemli olduklarını anlatabilmek zor." 

Bu yüzden marka, Hindistan, Uganda, Brezilya ve Çin gibi ülkelerdeki okullarda, küresel olarak suyun kullanımını etkileyen ekolojik, ekonomik, sosyal ve kültürel sorunlar konusunda çocukları bilgilendirmek için bir program başlatmış. Sonuç olarak, "Bizim için, suyu daha dikkatli tüketmek, güzel ürünler üretmek ve toplum üzerinde olumsuz etkiler yaratmamak bu işin özünde yatıyor," diyor.    

Swarovski-Kering-Suzy-Menkes-Sürdürülebilirlik-Vogue

Wired Consulting'ten Sophie Hackford, çok yakında tedarik zincirinin sırlarını açıklayacaklarını söylüyor. 

Fotoğraf: InDigital 

Wired Consulting'in Yöneticisi Sophie Hackford ise markaların sürdürülebilirlik konusunda adımlar atmalarının güzel olduğunu belirtiyor ama tedarik zincirlerinde hem çevresel hem sosyal sömürünün, teknolojinin de yardımıyla açık bir şekilde ifşa edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.  

"Tedarikteki bütün kirli sömürüler, çok yakında DNA teknolojisiyle açığa çıkarılacak. Bu, markalar istese de istemese de gerçekleşecek. Bu yüzden ellerini çabuk tutmaları ve olabildiğince etik politikalara geçiş yapmaları gerekli," öğüdünü veriyor, "Umarım, bu sorunları kalıcı bir şekilde çözebilmek konusunda yeterince akıllanırız."  

Yazı: Scarlett Conlon 

 

 

ETİKETLER: NADJA SWAROVSKİ , SWAROVSKİ , KERİNG , MARİE-CLAİRE DAVEU , SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA , CONDE NAST LÜKS KONFERANSI , FRANÇOİS-HENRİ PİNAULT