22 Nisan 2016

#CNILux: Karl'ın Gizli Silahı

YAZI: SUZY MENKES

Suzy-Menkes-Chanel-Kim-Young-Seong

Suzy Menkes, Chanel'in Kumaş Müdürü Kim Young-Seong ile CNI Lüks Konferansı'nda konuştu. 

Fotoğraf: InDigital 

Karl Lagerfeld, yıllar önce Chanel'i modern müşteriler için yeniden yaratmak istediğinde, Kim Young-Seong'a beraber çalışmak için el yazısıyla yazdığı bir davetiye göndermiş. 17 sene sonra, Karl'ın önsezilerinin doğru olduğunu görüyoruz. Kumaş teknolojisinin modern ustası Seong'u işe alarak, kumaşa özel bir önem arz etmiş oldu ve bugün Chanel'in en çok öne çıkmasının sebebi de kumaşlarının kalitesi. 

Young-Seong, bu yıl ikincisi düzenlenen Condé Nast Uluslararası Lüks Konferansı'nda Suzy'e Karl'la profesyonel sinerjiyi nasıl kurduklarını anlatırken, "Biz büyük bir aile gibiyiz; bazen stresli olabiliyor ama aynı zamanda eğleniyoruz da!" diyor ve, "Genelde Karl'ın aklında güzel bir hayal vardır ve bana anlatarak 'Ne dersin? Bu hayali gerçekleştirmek istiyor musun?' diye sorar. Fikirlere açıktır ve her şeyi tartışırız ama son kararı o verir," diye açıklıyor.   

Chanel-Kim-Young-Seong-Vogue-Suzy-Menkes

Chanel, 2016-17 Sonbahar/Kış. Kim Young-Seong, yılda genelde 6 koleksiyonun kumaşlarından sorumlu.  

Fotoğraf: Anne Combaz/Chanel

Chanel-Kim-Young-Seong-Vogue-Suzy-Menkes

Kim'in ilham aldığı birçok farklı kaynak var ve kendisi, her zaman yeni ilham kaynakları arayışında. 

Fotoğraf: @SuzyMenkesVogue

Young-Seong'un geçen sene Chanel'i kendi ülkesine getirme şansı da oldu çünkü marka, Zaha Hadid'in Dongdaemun Plaza'sında Cruise koleksiyonu için defile düzenledi.   

"Karl, 'Hadi Kore'ye gidelim!' deyince çok onurlandım, ama biraz da strese girdim çünkü herkese Kore kültürünü anlatmak zorundaydım," diye açıklıyor, "Nasıl bir imaj yaratmamız gerektiğini kimse tam olarak anlamadı. Çok yoğun bir süreçti; ben de takımım da çok yorulmuş ve bıkmıştık. Kore koleksiyonundan takımdaki herkes nefret etti!" 

Chanel-Kim-Young-Seong-Vogue-Suzy-Menkes

Seoul'deki DDP binasında gösterilen 2016 İlkbahar-Yaz Chanel Cruise koleksiyonu için kumaş araştırması yaparken, Kim'in oluşturduğu örnek görünümler ve ilham defterleri.

Fotoğraf: Anne Combaz/Chanel

Özünde çok mütevazı olduğu için belli etmese de, Young-Seong'un Chanel'de resmi ünvanından çok daha fazla yetkisi var. Danışman ve sırdaş olmasının yanı sıra mizah anlayışıyla ve sürekli olumlu yaklaşımıyla Chanel atölyesindeki herkesi gülümsetebildiğini tahmin ediyoruz. Aynı zamanda, Lagerfeld'in koleksiyon hayallerine bir doz gerçeklik katan kişi olduğunu da söyleyebiliriz.   

Chanel-Kim-Young-Seong-Vogue-Suzy-Menkes

Kim'i etkisini ve farkını, Chanel'in klasikleşmiş tüvitlerinde bile görebilirsiniz.

Fotoğraf: @SuzyMenkesVogue

"Karl, 'Hadi süpermarketlerle ilgili bir koleksiyon yapalım!' dediğinde çok gülmüştüm çünkü Karl hiçbir zaman süpermarkete gitmez," diye anlatıyor, "Bir baget ekmeğin fiyatını bile bilmez! O kadar komikti ki... Ben de bir camembert peyniri alıp ona bakarak tüvit tasarladım, makarna aldım ondan ilham alarak bir başka tüvit hazırladım, marul aldım tüvit hazırladım, donmuş havuç ve bezelyeden bile esinlenerek bir tüvit hazırladım - bütün süreç, çok eğlenceliydi." 

Yazı: Scarlett Conlon 

ETİKETLER: SUZY MENKES , KARL LAGERFELD , CHANEL , KİM YOUNG-SEONG