03 Ekim 2020

Her Alanda Sürdürülebilir Olmak

YAZI: DİLARA KOÇAK

Her zaman sürdürülebilirliğin öneminden ve gezegeni besleyebilmek adına birçok alanda sürdürülebilirliğin sağlanması gerektiğinden bahsediyorum. Özellikle beslenme alanında bunu sağlamak için tüm gayretimle israfın önüne geçmeye çalışıyorum. Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü bu yıl ilk kez 29 Eylül’de kutlandı. FAO ile birlikte, gıda kaybı ve israfı ile bunların etkileri hakkında farkındalığı artırmak ve davranış değişikliği yaratabilmek amacıyla özel sektör, sivil toplum örgütleri ile iş birliği içinde çalışmalarıma ben de yoğun  bir şekilde devam ediyorum.

Peki modada durum nedir?

Bu konuda da aynı çabayı sarf etmek gerekiyor. Çünkü moda endüstrisi, tek başına bile yarattığı karbon emisyonunu ile doğayı olumsuz etkileyebiliyor. Pandemi döneminde özellikle online alışverişte tüketim çılgınlığına ulaşmamız da durumu tetikleyen faktörlerden. Üretim sürecinde kullanılan su, kimyasallar ve enerji miktarına ek olarak üretim sonrasında da bu kaynakların çevreye zarar veren içeriklerle tekrar salınması korkunç. Üretilen tekstil ürünlerinin yarısından fazlasının aynı sene sonunda ya tüketim fazlası olarak kaldığı veya çöpe dönüştüğü de unutulmamalı.

StellaMcCartney

Fotoğraf: Stella McCartney

Sürdürülebilir Moda

Sürdürülebilir modayı çevresel, sosyoekonomik faktörler dahil olmak üzere uygun şekilde üretilen ve pazarlanan tekstil ürünleri olarak tanımlayabilirim.  Markaların özen gösterdiği üretim, dağıtım ve pazarlama stratejilerini de bu fikre kaydırmaları bence olumlu olacaktır. 

Susuz tekstil terimini daha önce duydunuz mu?

Tekstilin suyun ve kimyasalların oldukça yoğun kullanıldığı sektörlerin başında geldiğini, iklim krizinin de suyun önemini gittikçe arttırdığını hatırlatmak istiyorum. Her gün boyama atölyelerinde tonlarca suyun arıtılarak doğaya bırakıldığını hayal edin. Su yoluyla atılan kimyasallar su kaynaklarının kirlenmesine ve o bölgede yaşayan canlıların yok olmasına da neden oluyor.

Tüm bu sebeplerden dolayı doğaya saygılı bir şekilde üretimi destekliyorum. Bu alanda çalışmaları olan markalar olduğunu görmek mutluluk verici. Markaların, özellikle üretim aşamasında yeniden kullanım ve geri dönüşümü teşvik etmek için çaba göstermesi önemli. Yerel markaları tercih ettiğinizde ise çok uzaklardan gelen ürünlerin taşınması sırasında çevreye verilen zararın azalmasına yardımcı oluyorsunuz.

Paylaşmak daha da önem kazanıyor

Bir başka desteklediğim fikir ise, ikinci el giysilerin satın alınması veya kıyafet kiralama fikri. Her zaman gıdanızı paylaşın diyordum. Giymekten sıkıldığınız veya hiç giymediğiniz kıyafetleri de paylaşarak geleceğinize sahip çıkabilirsiniz. İhtiyacınızdan fazlasını almamak ise atacağınız ilk adım olsun. Bu hareketler arttıkça bilinçli tüketim fikrinin de yayılacağını düşünüyorum. Çevreci yaklaşımların her geçen gün öne çıkması mutluluk verici. Gezegeni beslemek adına her alanda ve hep birlikte hareket etmemiz gerektiğini vurguluyorum.

İlgili Başlıklar