12 Ağustos 2017

Teknoloji Sağlık ve Beslenme Trendleri

teknoloji sağlık

Fotoğraf: Getty Images Turkey 

Teknolojinin sağlığımıza etkilerine baktığımızda ilk başlarda sanki bizi hareketsiz yaşama itiyor diye şikayet ediyorduk. Oysa yeni nesil uygulamalar, giyilebilir teknoloji ve araştırma sonuçları artık bize bunun aksini yaşayacağımızı gösterdi. Ben X kuşağı bir sağlık profesyoneliyim bu dünyaya biraz geç dahil oldum ama itiraf edeyim her gün yeni bir şey öğrenmekten çok mutluyum. 2 yıl önce hayata geçirdiğim Dilara Koçak mobil uygulaması ilk bebeğimizdi. İlk haftada Apple Store “Sağlık/ Fitness “  kategorisinde ilk sıraya çıkması beni çok heyecanlandırdı ve daha fazlası için motive etti. Şimdi sadece sağlık ve beslenme araştırmalarını değil teknolojiyi de radarım içinde almış bulunuyorum.

Teknoloji cebimizde, bileğimizde her yerde

Teknoloji artık cebimizde hatta bileğimizde. Spor yapıyor, sağlığınıza özen gösteriyor ve teknolojiyle biraz da olsa ilgileniyorsanız akıllı saat kullanmaya da başlamışsınızdır diye tahmin ediyorum. Ben bir yıl önce kullanmaya başladım sanki benimle rekabet ediyormuşçasına her gün beni şaşırtmaya devam ediyor. Piyasaya ilk çıkışından bu yana çok uzun zaman geçmemiş olmasına rağmen, Apple Watch sürekli olarak kendini yeniliyor çok yakında birçok şaşırtıcı yenilikle daha karşımızda olacak. Birkaç hafta önce, sonbaharda karşılaşacağımız tüm bu yenilikleri Los Angeles’ta şahsen görme ve deneyimleme fırsatı yakaladım. 23 yıldır sağlık ve beslenme sektörünün içinde bir diyetisyen olarak diyebilirim ki sağlıkta çok farklı bir döneme gelmiş bulunuyoruz. Sağlık derken birçok şeyi kastediyorum. Attığınız adımdan içtiğiniz suya, yaptığınız egzersizden aldığınız nefese, yediğiniz yemekten uyku kalitenize, hamilelikten diyabete kadar sağlıkla ilgili pek çok konuda saat sizi takip ediyor. Tabi bir de sinema modu veya antrenman başladığında Apple Watch’un otomatik olarak “rahatsız etme” özelliği ile hayatınız da kolaylaşıyor.  Böylece egzersizler çok acil olmayan bir e-postaların veya mesajların azizliğine de uğramıyor. Sürekli e-posta ve mesaj bildirimi aldığım için ben bu basit ama önemli yeniliği de çok sevdim.

Yaz aylarında en sevdiğim egzersiz yüzmek bunun için şimdiye kadar ortalama kalori hesap ederdim ancak şimdi yeni güncelleme ile saatim ile suya giriyorum üstelik iyi bir yüzücü isen veya ortalama pratiğin varsa veya yeni başladıysanız yüzme stiline göre harcadığınız kalori daha doğru hesaplanıyor.

Sonbahar ile gelecek güncellemeler

Bileğinizdeki koçunuza daha fazla zeka ve fitnesss özelliği getirecek olan watchOS 4 ile bu sonbaharda tanışacağız. WatchOS 4’ün en heyecan verici yeniliklerinden biri, kardiyo ekipmanlarıyla bağlantılı egzersizler sunan teknoloji platformu GymKit’i içeriyor olması. Bu sayede Life Fitness ve Technogym  gibi koşu bandı, eliptik bisiklet, kondisyon bisikleti ekipmanlarıyla çalışırken, bu ekipmanları basit bir dokunuşla Apple Watch’unuzla eşleştirebileceksiniz. Tenis raketinin ucuna ekleyeceğiniz küçük bir sensör ile vuruş hızınızı, vuruş açınızı ve harcadığınız kaloriyi takip edebileceksiniz.

Tüm bu demo ürün ve uygulamaların tanıtımından sonra App Store’da bulabileceğiniz yoga uygulaması YogaGlo ile enfes bir yoga deneyimine katıldık bu kısa seyahatte spor ve sağlığın Apple için vazgeçilmez olduğunu bir kez daha anladım. Hangi şehirde, saat kaç olursa olsun,  elinizde iPhone, kolunuzda Apple Watch olduğu sürece ‘iyi yaşam’ felsefesini sürdürebilirsiniz 

En sevdiğim mobil uygulamalar

Stresten anksiyeteye, ilişkilerden uykuya kadar birçok konuda yardımcı olan rehberli meditasyonlar içeren Headspace; dünyanın en iyi meditasyon uygulamalarından olan Calm; ünlü yoga eğitmenlerine erişebilmeni sağlayan YogaGLO; popüler kilo verme programlarından olan LoselT!; günlük motivasyon arkadaşın Lark,  içtiğin su miktarlarını takip etmeni ve arttırmanı sağlayan H2O Pal; regl döngünü takip eden Clue; ünlü fitness uzmanı Kayla Itsines’ın  Sweat with Kayla uygulaması , kısa sürede hazırlayabileceğiniz sağlıklı öğün planları sunan (çok yakında çıkacak) Meal Prep Pro… Günlük hayatınızı çok daha kolay yoldan sağlıklı hale getirmenize yardımcı olan bütün bu uygulamaları, Apple Watch ile birlikte kullanabiliyorsunuz.

Sağlıklı yaşamın için çok önemli olan uyku için de her şey düşünülmüş. Iphone’un kendi özelliği olan Bedtime yani ‘Uyku zamanı’ ile uyku verilerini takip edebilmenin yanı sıra, yatakla çarşaf arasına yerleştirerek varlığını hissetmeden kullanabileceğiniz Beddit Slepp Monitor yardımıyla çok daha iyi uyuyabilirsiniz. Bunun özellikle uyku sorunları yaşayan ve nasıl uyuduğuyla ilgili olarak doğru verilere ihtiyaç duyanlar için mükemmel bir çözüm olduğunu düşünüyorum. Beddit yatağa uzandığınızı fark ediyor ve hemen çalışmaya başlıyor. Uyurken kalp atışlarınızı, nefesinizi, hareketlerinizi, vücut ısınızı, oda sıcaklığını, hatta horlamanızı bile takibe alıyor ve sonuçlarınızı analiz ediyor.

Asistan doktor

Apple sağlık uygulaması ile sağlık verilerinizi güvenli olarak saklayabiliyorsunuz. Örneğin diyabet, astım ya da tansiyon hastasıysanız, göz ameliyatı olduysanız veya hamileyseniz yeni entegrasyonlar sayesinde kişisel verilerinizi takip edebilecek paylaşabilecek ve bunları ihtiyaç halinde kullanmak üzere saklayabileceksiniz. Bu yeniliklerin hepsi sağlıklı bir yaşam için düşünülmüş ve uzmanlar tarafından geliştirilmiş. Hatta hamilelik (WebMD Pregnancy) uygulamasında kullanıcıların katılabileceği ve araştırmacıların hamilelikle ilgili daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olabileceği bir ResearchKit araştırması da bulunuyor.

Düşündükçe teknolojinin bizi adeta kucakladığı bütün bu gelişmeler bana mutluluk veriyor ve ilerisi için heyecanlandırıyor. Her geçen gün temposu artan hayatın içinde, ihtiyaç duyduğumuz motivasyon, bilgi ve desteğin bilekteki bir akıllı saatten geliyor olmasını düşündükçe hayallerime artık sınır koymuyorum.

 

ETİKETLER: SAĞLIK , DİLARA KOÇAK , TEKNOLOJİ