06 Ağustos 2017

Killi Oyun: Yüzyıllar Öncesinden Güzellik Sırrı

YAZI: ORVİETO CLASSİCO

Umbria’ya topraktan, yani kilden bahsetmeye geldim ama ilk dikkatimi çeken gökyüzü oldu. Bölge yerlileri bıkmadan usanmadan buranın, İtalya’nın yemyeşil kalbi olduğunu anlatıyor, gerçekten de ülkenin tam ortasında, zümrüt tepeleriyle göz kamaştıran bir yerdeyim. Yeşillik manzarası güzel elbet ama Umbria’nın nefes kesen gün batımlarıyla karşılaştırılamaz doğrusu. Gökyüzü, önce kiremit rengine, ardından sarıya, en nihayetinde, yıldızlar belirmeden önce soluk bir gri-mavi renge bürünüyor ki tarifi imkansız. Cennet, yere inmiş sanıyorsunuz. Komşusu Toskana ile benzerlikler taşıyan Umbria, oraya göre daha az rafine diye betimlenebilir. Bunu kompliman olarak kullanıyorum. En az Toskana kadar güzel olsa da orası kadar dile düşmüş değil. Umbria’nın spiritüel yanı baskın, azizlerin, inancı uğruna kurban edilmişlerin, evanjelistlerin ve keşişlerin bölgesi burası. En küçük kasabalar bile taş kiliselerle donanmış olsa da Umbria tepelerinde, topraktan adeta fışkıran, dizginlenemeyen, pagan bir enerji var.

17-07/19/1-1500470045.jpg

FOTOĞRAF: KOTY 2, MODEL: KONSTANCJA @ WAVE MODEL MANAGEMENT

Assisi, Hıristiyanlıkla paganlığın kesiştiği yer. Mistik rahip St Francis, sadece kuşlarla konuşan kaçık bir münzevi değildi. O, Tanrı’yı görmüş, yaratılan her şeyde Tanrısal sevgiyi ve güzelliği bulmuş bir azizdi. Bu anlayış, 13’üncü yüzyılda, hatta günümüzde bile radikal bir yaklaşım. St Francis’in ölümünden sonra adına inşa edilen taş bazilikada Floransalı usta Giotto’nun hayranlıktan ağzınızı bir karış açık bıraktıracak freskleri bulunuyor. Bu fresklerdeki renklerin, göğün maviliğinden, toprağın kızıllığından ve Umbria gün batımlarındaki altuni renk cümbüşünden ilham aldığını görebiliyorsunuz.

17-07/19/screen-shot-2017-06-21-at-102612.jpgMineraller açısından zengin olan Umbria kiliyle cilt temizliği yapmak, yüzyıllardır süren bir gelenek. Umbria bölgesinden bir görünüm

UNESCO’nun dünya kültürel miraslarından biri olan Assisi’nin yanı sıra Orvieto, Spoleto, Montone ve Todi şehirleri de gezilip görülmeye değer yerler. Ancak Umbria’daki en mühim ziyaret noktaları hiç şüphesiz kırsal alanlar. Marsciano’daki Castello Monte Vibiano Vecchio’nun bağları büyüleyici güzellikte. Şarap ustası yakışıklı Giacomo Sensi, Samson’a benzeyen saçları ve etkileyici gülüşüyle istese size zehir bile içirir ama siz yine de kan kırmızısı L’Andrea şarabını tercih edin. Midenize yalnızca şarapla değil, yaban domuzu eti, porcini mantarı, siyah trüf mantarları, yabani kuşkonmaz ve çeşit çeşit makarnayla ziyafet yaşatacaksınız. Glutenle ilgili sorununuz varsa başka yere gidin, başka ülkeye hatta başka gezegene.

17-07/19/allure_june_2017-dragged-7-1500470412.jpgTopraktan fışkıran, dizginlenemeyen bir enerji Rometti tarafından Fresh için özel olarak üretilen bu çizim, Fresh’in Umbrian Clay Purifying Mask sınırlı edisyon kavanozlarının hepsinde yer alıyor.

Umbria’da yiyecekler, şaraplar, güneş ve manzaranın dışında bereketli toprağın size sunduğu bir hediye daha var. Bazı antropologlara göre, kökü milattan önce 6’ncı yüzyıla kadar uzanan bir gelenekle insanlar, Umbria toprağının beyaz kilinin iyileştirici özelliklerinden yararlanıyor. Günümüzde yerli halktan kimileri, bu kili suyla karıştırıp içiyorlar bile. Kilde bulunan alkali minerallerin cildi temizleyip arındırma özellikleri var. İtalyan kadınların günümüzde de kullandıkları en eski güzellik sırlarından biri Umbria kili. Roma’daki bir arkadaşlarından aldıkları ipucunu değerlendirip bu mitolojik kilin peşine düşen, Fresh markasının kurucuları Lev Glazman ve Alina Roytberg, Nocera Umbra’da aradıkları kaynağı bulup Umbrian Clay serisi adında bir dizi bakım ürünü geliştirdiler. Fresh yüz maskeleri ve cilt temizleyicileri on beş yıl sonra hâlâ, Umbria kilinden imal ediliyor. Bu yüzden, geçenlerde, Fresh firması, İtalyan seramik atölyesi Rometti’ye, sınırlı sayıda seramik kavanozlar imal ettirdi ve Umbrian Clay Purifying Mask ürününü bu kavanozlarla satışa çıkardı. Kilin, kendisinden yapılmış bir kapta sunulmasından daha doğal ne olabilir ki? Bu yeni kavanozların renkleri, kiremit çatılardan, kumtaşlarının yumuşak bej renginden ve bölgenin uçuk mavi gökyüzünden ilham alıyor.

17-07/19/untitled-1-1500470881.jpg
Fresh Umbrian Clay Purifying Treatment Bar (kil sabunu), Facial Toner ve Mask. Çanakta kilin işlenmemiş hali görülüyor.

Doğayı aşırı romatikleştirmekten kaçınmak lazım tabii, neticede, doğa âşığı St Francis bile insan yiyen bir kurdun kurbanı olmuş efsaneye göre. Yine de benzersiz ruhu ve güzelliğiyle bu antik topraklar, ihtiyacınız olan her şeyi veriyor size, Umbria da bunun en güzel kanıtı.

ETİKETLER: BAKIM , SAĞLIK , KİL